Zaloguj
Reklama

Kiedy ból głowy u dziecka powinien niepokoić?

Dziecko niejadek
Fot. panthermedia
Dziecko niejadek
(0)

Bóle głowy u dzieci stanowią jedną z częstszych dolegliwości w tej grupie wiekowej. Najczęściej, szczęśliwie, nie są one spowodowane poważnymi schorzeniami i szybko przemijają, zdarza się jednak, że stanowią one objaw groźnej choroby. Co zrobić wtedy, gdy dziecko skarży się na ból głowy i jakie problemy sugerują, że z dzieckiem z bólem głowy należy pilnie udać się do lekarza?

Reklama

Spis treści:

 1. Bóle głowy u dzieci
 2. Najczęściej spotykane rodzaje bólów głowy u dzieci
 3. Co sprzyja występowaniu bólu głowy u dzieci?
 4. Inne możliwe przyczyny bólu głowy u dzieci
 5. Niepokojące objawy towarzyszące bólowi głowy
 6. Jak pomóc dziecku, które cierpi na ból głowy?

Rodzice – szczególnie najmłodszych dzieci – zazwyczaj są niezwykle wyczuleni na wszelkie skargi swoich pociech. Tak jak pewne objawy rzeczywiście zdecydowanie powinny niepokoić, tak inne niekoniecznie muszę stanowić powód do silnych obaw. Jednym z częstszych problemów, które pojawiają się u dzieci, są bóle głowy.

Bóle głowy u dzieci 

Bóle głowy pojawiać się mogą u osób w każdym wieku, w tym również i u dzieci. U najmłodszych pacjentów charakterystyczne jest to, że przed okresem dojrzewania problem częściej pojawia się u chłopców, po nim z kolei na tego rodzaju dolegliwość częściej skarżą się dziewczynki. Ogólnie bóle głowy u dzieci miewają podobne przyczyny jak u osób dorosłych, u najmłodszych te same ich typy mogą objawiać się jednak nieco odmiennie niż u starszych pacjentów.

Najczęściej spotykane rodzaje bólów głowy u dzieci 

Zazwyczaj bóle głowy u dzieci są ogólnie niegroźne – pojawiają się okresowo i nawet spontanicznie całkowicie ustępują. Jednymi z najczęściej spotykanych u najmłodszych są napięciowe bóle głowy – związane są one z nadmiernymi skurczami mięśni obręczy szyjnej i karku, do których predysponują stres oraz niepokój. Charakterystyczną cechą napięciowego bólu głowy u dzieci jest uciskający charakter bólu, który obejmuje zazwyczaj całą głowę oraz to, że ból nasilać się może pod wpływem stresu, zmęczenia czy narażenia na jakieś intensywne bodźce (np. głośne dźwięki).

Rzadziej spotykane, ale również możliwe są migrenowe bóle głowy u dzieci. Ból w przebiegu migreny pojawia się po jednej lub po obu stronach głowy i ma on charakter pulsujący, do jego nasilenia doprowadzać może aktywność fizyczna. Poza samym bólem, w przypadku migren u pacjentów pojawiać się może szereg innych jeszcze dolegliwości, takich jak m.in. wymioty, nadwrażliwość na światło czy nudności, możliwa jest również drażliwość czy różnorakie zaburzenia widzenia (w postaci np. odbierania zamazanego obrazu czy rozmaitych mroczków).

Co sprzyja występowaniu bólu głowy u dzieci? 

Dość często ból głowy u dziecka pojawia się z dość prozaicznych powodów. Sprzyjać problemowi może niedostateczne nawodnienie organizmu, jak i zbyt mała czy zbyt duża ilość snu. Bóle głowy pojawiać się mogą także w związku z pomijaniem przez dziecko pewnych posiłków, jak i wskutek spożywania nadmiernych ilości pewnych produktów (np. czekolady). Zdarza się, że bóle głowy u dzieci rozwijają się wskutek narażenia je na dym tytoniowy czy bardzo głośne dźwięki. Czasami problem powiązany jest ze zmianami hormonalnymi – u dziewcząt bóle głowy pojawiać się mogą w okresie okołomenstruacyjnym.

Warto wspomnieć o tym, iż czasami bóle głowy są przejawem… zaburzeń psychicznych. U niektórych dzieci, szczególnie tych najmłodszych, skargi na różnorakie dolegliwości natury somatycznej, takie jak bóle brzucha czy właśnie bóle głowy, występować mogą w przebiegu np. zaburzeń lękowych czy zaburzeń depresyjnych. O takiej możliwości warto pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy dziecko ma wykonywane wiele różnych badań i wyniki żadnych z nich nie odbiegają od normy, a problem jednocześnie utrzymuje się przez cały czas.

Inne możliwe przyczyny bólu głowy u dzieci 

Tak jak wspomniano powyżej, najczęściej bóle głowy u dzieci miewają niegroźny charakter, zdarza się jednak i tak, że stanowią one objaw poważnej choroby. Pojawiać się one mogą bowiem w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jak i zapalenia mózgu, oprócz tego dolegliwość może występować w przypadku ropnia mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowego czy nowotworu ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją pewne objawy, których współwystępowanie wraz z bólem głowy wskazuje na konieczność pilnego zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza.

Niepokojące objawy towarzyszące bólowi głowy 

Dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza przede wszystkim wtedy, gdy z bólem głowy związane są znaczne zmiany jego zachowania. Za niepokojące można uznać zarówno znaczne zmniejszenie aktywności pociechy i jej ospałość, jak i nasilone pobudzenie psychoruchowe.

Wśród innych problemów, które powinny budzić zmartwienie, wymienić można:

 • wysoką gorączkę,
 • sztywność karku,
 • zaburzenia mowy (np. bardzo niewyraźną mowę),
 • zaburzenia czucia,
 • nasilone wymioty,
 • silne zaburzenia widzenia,
 • drgawki.

Bólu głowy u dziecka nie należy lekceważyć, fot. panthermedia

Jak pomóc dziecku, które cierpi na ból głowy? 

Ból głowy u dziecka, jak to zostało już wspomniane wcześniej, może ustępować całkowicie samoistnie. W pewnych jednak sytuacjach mija czas, a problem nie ustępuje – w takich przypadkach podejmować można różne działania, które powinny pomóc dziecku. Niekoniecznie polegać one muszą na podawaniu dziecku leków. Czasami wystarcza to, że malec położy się w cichym, chłodnym pomieszczeniu, ulgę przynosić może także położenie na czole dziecka chłodnego kompresu.

Leki na bóle głowy u dzieci również mogą być stosowane, warto jednak tutaj podkreślić, że najlepiej podawać je po konsultacji z lekarzem – pewnych środków przeciwbólowych, które powszechnie stosuje się u dorosłych, nie powinno się podawać najmłodszym dzieciom (tak jest np. z aspiryną). Ogólnie sytuacji, gdzie dziecko bardzo często skarży się na bóle głowy, bagatelizować nie wolno – wtedy, gdy problem regularnie się powtarza, zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą. Wstępnie można udać się do lekarza rodzinnego czy pediatry – w razie potrzeby rodzice zostaną skierowani z dzieckiem do neurologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze