Zaloguj
Reklama

Jak wybrać dobry żłobek?

Autorzy: Anna Malek
Dzieci w przedszkolu
Fot. Shutterstock
Dzieci w przedszkolu
(5)

Gdy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym moment powrotu do pracy zbliża się nieubłaganie, pora pomyśleć o odpowiedniej opiece dla naszej pociechy. Jak pośród bogatej oferty żłobków wybrać ten odpowiedni?

Reklama

Wykwalifikowana opieka

Podstawową kwestię stanowi personel, który pod naszą nieobecność zapewni dziecku opiekę. Każda grupa powinna podlegać opiece minimum dwóch opiekunów, w tym przynajmniej jeden z nich musi posiadać pełne kwalifikacje. Ilość opiekunów zwiększa się wraz z liczbą dzieci w grupie. Dla grupy wiekowej do 12 miesiąca życia, grupa nie powinna liczyć więcej niż 6 dzieci. Liczba dzieci w grupie zwiększa się wraz z przedziałem wiekowym: dla dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy wynosi 12 osób, a od 24 do 36 miesięcy wzrasta do 15.

Odpowiednio w pierwszej grupie powinno znaleźć się minimum dwóch opiekunów, natomiast w dwóch pozostałych grupach minimum trzech. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość, ale również na jakość opieki. W tym celu moża zgromadzić opinie otoczenia, sprawdzić referencje personelu, a nawet spędzić dzień w wybranym żłobku w roli wolontariusza.

Aranżacja i wyposażenie żłobka

W drugiej kolejności warto zwrócić uwagę na wygląd żłobka, w tym szczególnie na jego wielkość. Według ogólnych standardów opieki, każdy budynek żłobka powinny stanowić przynajmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dla dzieci. Każda grupa powinna mieć do dyspozycji bawialnię oraz miejsce do spożywania posiłków. Szczególnie ważną rolę odgrywa również przestrzeń, dlatego na jedno dziecko powinno przypadać ok. 4 m2 powierzchni pomieszczeń. Bardzo istotne jest pierwsze wrażenie, które nabędziemy w trakcie wizyty: kolory ścian, jakość podłóg, a nawet ogólna czystość obiektu. Przestrzeń bawialni powinna być wyposażona w zabawki wspierające zrównoważony rozwój dziecka. Proponowane aktywności powinny być zróżnicowane i obowiązkowo powinny zawierać elementy aktywności ruchowej. Ponadto dzieci powinny mieć możliwość zabawy na wolnym powietrzu.

fot. panthermedia

Wybór odpowiedniego żłobka jest ważną i zarazem trudną decyzją. Warto rozpocząć poszukiwania ze znacznym wyprzedzeniem czasowym, co daje możliwość zwiedzenia większej ilości instytucji. Poza sprawdzeniem przestrzegania podstawowych standardów, nie trzeba zapominać o szczególnym znaczeniu rodzicielskiej intuicji, która często słusznie podpowiada, co jest najlepsze dla pociechy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • M. Rościszewska-Woźniak, “Standardy jakości opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat 3. Żłobek.”, Warszawa 2012,

Reklama
(5)
Komentarze