Zaloguj
Reklama

Jak nie uzależnić się od cukru?

Dziecko jedzące słodycze
Fot. Panthermedia
Dziecko jedzące słodycze
(0)

Cukier – czy można się od niego uzależnić? Naukowcy są zgodni – uzależnienie od cukru istnieje i wbrew pozorom, wcale nie tak prosto zrezygnować z cukru. Jakie konsekwencje niesie nadmierne spożywanie cukru? Kiedy mówimy o uzależnieniu?

Reklama

Spis treści:

  1. Objawy uzależnienia
  2. Jak pokonać uzależnienie od cukru?
  3. Detoks cukrowy
  4. Jak nie uzależnić dziecka?

Sacharoza, czyli popularny dwucukier znajdujemy w szeregu produktów spożywczych – zarówno tych dedykowanych tylko najmłodszym konsumentom jak i w produktach, po które sięgamy każdego dnia. Uzależnienie od cukru może dotknąć zarówno dzieci jak i dorosłych – często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że pewne problemy zdrowotne, które się pojawiają wynikają właśnie z uzależnienia od cukru. Należy podkreślić, że uzależnienie do cukru to taki sam nałóg jak nikotyna dla palacza, narkotyki dla narkomana czy alkohol dla alkoholika. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień – tutaj również uzależniony chce więcej i więcej.

Objawy uzależnienia  

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest trudna do opanowania ciągła ochota na zjedzenie „czegoś słodkiego”. Wraz z upływem czasu porcje stają się coraz większe, a słodkie produkty pojawiają się jako przekąski niemal przed każdym głównym posiłkiem. Z czasem uzależnienie objawia się nieustannym myśleniem o słodyczach, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że uzależnieni ukradkiem podjadają słodycze lub nadmiernie je gromadzą.

Richard Jacoby, członek Amerykańskiej Rady Chirurgii Pediatrycznej wskazuje, ze cukier działa tak jak inne środki uzależniające. Po jego spożyciu odczuwamy przyjemność, ponieważ zwiększa się wydzielanie serotoniny. Uzależnieni chcą więcej i więcej – nie kończy się więc na jednym cukierku czy jednym ciastku….

Do najczęściej obserwowanych skutków uzależnienia zalicza się:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • zwiększenie masy ciała prowadzące do nadwagi i otyłości,
  • ciągłe uczucie głodu,
  • problemy emocjonalne – nerwowość, zdenerwowanie.

Mogą również rozwinąć się choroby cywilizacyjne, które dadzą o sobie znać w przyszłości – cukrzyca, nadciżnienie, miażdżyca.

Jak pokonać uzależnienie od cukru? 

Według danych publikowanych przez GUS, statystyczny Polak spożywa około 40 kilogramów cukru rocznie. Jak wskazuje WHO, maksymalna ilość cukru jaką powinniśmy spożywać dziennie (wliczając w to również cukier wchodzący w skład takich produktów jak dressingi, pieczywo, ketchup) to 6 łyżeczek dziennie. Niestety, okazuje się, że zjadamy… czterokrotnie więcej w przeliczeniu na dobę! Jak więc rozpocząć walkę z uzależnieniem od cukru?

Detoks cukrowy 

Jeśli uważasz, że jesteś uzależniony od cukru bądź z problemem boryka się Twoje dziecko – w pierwszej kolejności zasięgnij porady dietetyka. Poniższe porady nie stanowią wskazania medycznego – to dietetyk musi określić stan Twojego organizmu i wskazać, jak rozpocząć walkę z uzależnieniem. Jak wskazuje autor „Cukier. Cichy zabójca” zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy krok w osiągnięciu celu – warto sięgać po wysokobiałkowe śniadania, które zmniejszą uczucie głodu. Jako przekąski polecane są np. shake z borówkami, masło orzechowe, awokado… Kluczową rolę odgrywa również nawodnienie organizmu – gdy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, chętniej sięgamy po słodycze! Warto również ograniczyć domowe zapasy słodyczy – po prostu nie będą Cię kusić! Jeśli nie jesteś w stanie wypić herbaty, która nie jest słodka – zacznij używać zamienników cukru, jak stewia. Zwracaj uwagę na rodzaj cukrów, które pojawiają się w posiłkach – korzystaj z produktów pełnoziarnistych. Unikaj cukru w żywności – często produkty „fit” zawierają w swoim składzie więcej cukru niż ich „tradycyjny” odpowiednik. Co więcej, postaraj się wprowadzić w swoim życiu więcej aktywności fizycznej. Co w przypadku dzieci?

Wybór dziecka między słodyczami a zdrowym jedzeniem, fot. panthermedia

Jak nie uzależnić dziecka? 

Po pierwsze – nie dawaj dziecku słodyczy przy każdej okazji. Słodycze nie powinny być forma nagrody czy pocieszenia. Ustal granice – nie pozwól, aby Twoje dziecko zjadało tabliczkę czekolady na raz. Przygotowując posiłki zwracaj uwagę z jakich produktów je przygotowujesz – sięgaj po mniej przetworzone a bardziej sycące. Ograniczcie słodzone napoje gazowane – jedna szklanka napoju potrafi dostarczyć dzienną porcję zapotrzebowania na cukier!

Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej – rower, basen, wspólne spacery, gra w piłkę – możliwości jest bardzo dużo. Najważniejsze – bądź wzorem dla swojego dziecka. Pamiętaj, że dziecko z chęcią przejmuje nawyki dorosłych – i te dobre, i te złe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze