Zaloguj
Reklama

Jak chronić małe dziecko przed upałem?

Wakacyjny odpoczynek
Fot. Panthermedia
Wakacyjny odpoczynek
(0)

Latem każdy z nas chciałby by było słonecznie i ciepło. Wielu z nas bardzo lubi wysokie temperatury i dobrze się wtedy czuje. Jeśli jednak, temperatura przekracza 30-32 stopnie Celsjusza, upał powoduje, że czujemy się słabo, nie mamy ochoty na jedzenie, pocimy się a co ważne zdarzają się nam omdlenia czy przegrzanie organizmu.

Reklama

Temperatury takie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Zatem w sytuacji gdy robi się naprawdę gorąco, należy zastosować wszelkie możliwe sposoby by chronić nasze pociechy przed upałami. Wśród najczęstszych negatywnych skutków upałów widocznych u dzieci wymienia się m. in.: osłabienie, suchość skóry, zmniejszenie wydalania moczu, odwodnienie, suchość w ustach, płaczliwość, rozdrażnienie, odparzenia, przegrzanie, odparzenia, ból głowy oraz przyspieszony oddech. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
 
Sposoby na ochronę dzieci przed upałami


Upały są groźne nie tylko dla osób starszych bądź chorych ale także dla małych dzieci. Wysoka temperatura i ostre słońce mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych a w skrajnych przypadkach mogą skończyć się tragicznie.

 

fot.panthermedia

 

Upały nie muszą być jednak niebezpieczne dla dziecka, jeśli rodzice, choć trochę pomyślą i postarają się o to by dziecko:

  • piło duże ilości napojów, najlepiej by była to woda. Słodkie czy gazowane soki, powodują, iż dziecku jeszcze bardziej chce się pić
  • nie pozostawało na słońcu, należy koniecznie znaleźć zacienione miejsce (np. pod parasolem)
  • zawsze miało na główce kapelusz bądź inne nakrycie, które będzie chroniło nie tylko jego główkę ale także i oczy
  • było wysmarowane kremem z filtrem, przeznaczonym dla dzieci, czynność tę należy powtarzać co dwie godziny
  • było odpowiednio ubrane (cienki materiał, najlepiej by była to bawełna)
  • mogło wejść do wody w celu schłodzenia ciała, np. wanienka z wodą czy mały basenik
  • które znajduje się w wózku powinno być postawione w cieniu
  • nosiło okulary, w celu ochrony oczu
  • miało możliwość schronienia się w chłodniejszym miejscu jeśli będzie mu za gorąco
  • jadło regularnie, delikatne posiłki (nawet jeśli mówi, że nie czuje się głodne)


Pamiętajmy o tym, że małe dzieci nie powiedzą nam, że jest im za gorąco zwłaszcza gdy dobrze bawią się z rówieśnikami. To rodzice powinni cały czas kontrolować sytuację, obserwować własne dziecko i dbać o to by nie przebywało na słońcu zbyt długo (a w przypadku dużych upałów w ogóle).

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze