Zaloguj
Reklama

Dobroczynna mikroflora jelitowa – probiotyki

Autorzy: Katarzyna Kurek
Badanie jelita
Fot. medforum
Badanie jelita
(5)

Żywność funkcjonalna została wprowadzona na rynek wraz z rosnącym zainteresowaniem żywnością sprzyjającą prawidłowemu rozwojowi, ułatwiającą zwiększenie wydolności psychofizycznej oraz zapobiegającą wystąpieniu niektórych schorzeń.

Reklama

Przykładem tej żywności jest żywność probiotyczna, czyli taka, która zawiera żywe kultury bakterii jelitowych – probiotyki. Wprowadzanie do diety żywych kultur bakterii ma na celu korzystne ich działanie na organizm gospodarza i mają one poprawiać równowagę mikroflory jelitowej, która u człowieka zmienia się w ciągu życia zależnie od wieku, stanu fizjologicznego, sposobu odżywiania, stosowanych leków i mechanizmów odpornościowych.


Mikroflora jelitowa pełni ważne funkcje w organizmie człowieka: bierze udział w procesach trawienia
i wchłaniania, bierze udział w syntezie witaminy z grupy B i K, zwiększa przyswajalność wapnia i żelaza, zapobiega nowotworom jelita grubego oraz stymuluje układ immunologiczny.

Obecnie tworzy się probotyki, które mają przetrwać w górnym odcinku przewodu pokarmowego (żołądek, dwunastnica), a następnie mają być aktywne w jelicie grubym. Probiotyk powinien spełniać następujące kryteria: pochodzić od człowieka, być odpornym na niskie pH żołądka, być bezpiecznym dla człowieka, ma korzystnie oddziaływać na organizm oraz ma być trwały i żywotny w czasie przechowywania oraz
w przewodzie pokarmowym.

 

fot. pantherstock

 

Probiotyki najczęściej stosowane to: szczepy drożdży i bakterie kwasu mlekowego (LAB) : Lactibacillus acidophilus, Lactobacillus casei itp.


Lactobacillus GG skraca czas i ciężkość biegunek rotawirusowych u dzieci, stosuje się go także
w przebiegu biegunek poantybiotykowych u dorosłych oraz w biegunkach podróżnych.

Lactobacillus casei szczep Shirota (LCS) wykazuje zdolność zapobiegania rozwojowi nowotworu macicy i pęcherza moczowego. Sugeruje się także możliwość wykorzystania szczepów probiotycznych w prewencji i leczeniu chorób alergicznych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego (w tym nieswoistych zapaleń jelit) i zapalenia pochwy.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze