Zaloguj
Reklama

Diagnostyka oraz sposoby leczenia kaszlu u dzieci

Wizyta położnej
Fot. Panthermedia
Wizyta położnej
(0)

Kaszel u dzieci jest objawem często spotykanym, pojawia się o każdej porze roku (choć najczęściej spotykany jest w okresie jesienno- zimowym). Kaszel może być mokry, suchy bądź szczekający.

Reklama

Często towarzyszy mu katar, chrypka, złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura. Warto zgłosić się do specjalisty i zastosować dostępne w aptece środki na kaszel. Pamiętajmy także o tym by mimo wszystko wietrzyć mieszkanie, w którym przebywa dziecko, nie ubierać go zbyt grubo. Jeśli dziecko nagle zacznie się dusić, nie będzie mogło pohamować odruchu kaszlu należy jak najszybciej zawieźć je na odział ratunkowy bądź wezwać lekarza.

Diagnostyka i leczenie kaszlu u dzieci

W zależności od rodzaju kaszlu jaki ma dziecko włączane jest stosowne leczenie. Nie powinniśmy próbować podawać leków bez konsultacji z pediatrą. Lekarstwo zawsze musi być dostosowane do potrzeb, stanu dziecka oraz jego wieku. Przebywanie z pociechą w zbyt ciepłym czy niewietrzonym pomieszczeniu może prowadzić do napadów kaszlu, zatem koniecznością jest wietrzenie pomieszczeń. Warto umieścić na kaloryferach wilgotne ręczniki. Pamiętajmy by w czasie gdy dziecko ma męczący kaszel, nie używać w domu zbyt wielu zapachów - mogą one prowokować kaszel i podrażniać śluzówki.

Diagnostyka kaszlu

Związana jest z zebraniem wywiadu od opiekunów, dokładnym osłuchaniem dziecka, a w razie konieczności wykonaniem dodatkowych badań np. RTG płuc bądź oskrzeli. Po postawieniu diagnozy włączane jest leczenie.

W chwili obecnej wyróżnia się leki o działaniu:

  • wykrztuśnym, które mają za zadanie pobudzić do kaszlu i ułatwić odksztuszanie wydzieliny
  • przeciwkaszlowym (hamują odruch kaszlu, ale nie można ich stosować zbyt długo, ich celem jest złagodzenie kaszlu suchego)
  • rozrzedzającym wydzielinę, która zalega w płucach bądź oskrzelach. Zalegająca i nieodksztuszona wydzielina wzmaga kaszel i duszności u dzieci.

Wszelkie leki (syropy, żelki)

Podawane muszą być zgodnie z postawioną przez lekarza diagnozą. W sytuacji gdy nie wiemy jaki rodzaj kaszlu ma nasze dziecko, nie powinniśmy mu nic podawać do czasu zbadania go przez lekarza.  Dawkowanie leku oraz długość trwania kuracji powinny być zgodne z zaleceniami. Po skończonej kuracji powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do pediatry w celu osłuchania dziecka. Nieleczony bądź niedoleczony kaszel może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze