Zaloguj
Reklama

Czy niemowlę może zachorować na COVID-19?

Niemowlę
Fot. Panthermedia
Niemowlę
(0)

COVID-19 to nowa jednostka choroba, która nadal nie jest w pełni poznana. Po licznych zakażeniach wśród dorosłych, odnotowuje się coraz więcej zachorowań wśród dzieci, również tych najmłodszych.

Reklama

Spis treści:

 1. Koronawirus a niemowlę – czy jest to możliwe?
 2. Objawy zakażenia COVID-19 u dzieci
 3. Niepokojące objawy u niemowląt
 4. PIMS-TS
 5. Leczenie dzieci chorych na koronawirusa 

Koronawirus a niemowlę – czy jest to możliwe? 

Koronawirus który wywołał ogólnoświatową epidemię nie jest jeszcze całkowicie przebadany. Co prawda według danych Światowej Organizacji Zdrowia nie raportowano dużej liczby przypadków COVID-19 u niemowląt, jednak zakażenie nie jest niemożliwe, stąd bardzo ważne jest obserwowanie dziecka i szybkie reagowanie w sytuacji niepokojących objawów. Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci są nieco inne niż u dorosłych, stąd rodzice powinni być czujni i szybko reagować w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Koronawirus u dzieci najczęściej ma łagodniejszy przebieg niż u dorosłych, jednak niemowlęta są wrażliwsze na choroby niż starsze dzieci, stąd w przypadku wystąpienia objawów chorobowych należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

Objawy zakażenia COVID-19 u dzieci 

Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się:

 • Wysoką gorączkę;
 • Kaszel;
 • Katar;
 • Osłabienie;
 • Ból gardła;
 • Duszność.

Polskie badania prowadzone wśród 163 dzieci chorych na COVID-19 wykazały że u blisko 37% starszych dzieci choroba nie spowodowała pojawienia się objawów, a jedynie u 7% dzieci odnotowywano biegunkę, ból brzucha a niespełna u 9% - utratę smaku. Kaszel i gorączka dominowały u wszystkich przebadanych dzieci. Szacuje się, że nawet 90% dzieci łagodnie przechodzi COVID-19, jednak u dzieci diagnozowano wieloukładowy zespół zapalny czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS-TS), któremu towarzyszą ostre objawy żołądkowo – jelitowe, objawy wstrząsu, zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia pracy mięśnia sercowego czy wysypka. 

Niepokojące objawy u niemowląt 

Jeśli zaobserwujesz u niemowlęcia którykolwiek z wymienionych poniżej objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, który skieruje Was do odpowiedniego szpitala. W przypadku pogarszającej się sytuacji nie zwlekaj – dzwoń po pogotowie.

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to: 

 • Wysoka gorączka;
 • Kaszel;
 • Duszności;
 • Trudności z oddychaniem.

Dodatkowo, jeśli miałeś kontakt z osobą chorą na koronawirusa lub którykolwiek z domowników choruje, jest to przesłanka do jak najszybszego udania się po pomoc. 

Dzieci poniżej 1 roku życia, u których dodatkowo występują choroby towarzyszące jak astma, choroby płuc, niewyrównane wady serca, schorzenia genetyczne, choroby nowotworowe, choroby nerek, niedobory odporności powodują, że ta grupa jest podatniejsza na zachorowanie. Dodatkowo, niepokojącym objawem jest nagła niechęć do jedzenia – spowodowana brakiem smaku i węchu, która jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt u których łatwo o odwodnienie. Pamiętaj, że lekarz nie może odmówić zbadania chorego dziecka, a potwierdzenie infekcji koronawirusowej wymaga przeprowadzenia odpowiedniego testu. 

PIMS-TS 

Wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 to wieloukładowa choroba o charakterze zapalnym. PIMS-TS (ang.paediatric inflammatory multisystem syndrome temporarily associated with SARS-CoV-2 infection) stanowi następstwo reakcji immunologicznej organizmy po przebytym wcześniej zakażeniu wirusem SARS-Cov-2. Ww. zespół uznawany jest za powikłanie, które może wystąpić nawet do 4 tygodni po przebytej infekcji. Rozwój PIMS jest dynamiczny, dolegliwości narastają z upływem czasu a diagnoza nie zawsze jest trafnie postawiona – pierwsze objawy przypominają bowiem zakażenie rotawirusem.

Objawy, które mogą sugerować PIMS-TS to:

 • Wysoka gorączka powyżej 38,50;
 • Zmęczenie ;
 • Ospałość;
 • Objawy skórne i śluzówkowe (wysypka – plamista, grudkowata i inne; zapalenie spojówek, „truskawkowy język” – język i charakterystycznym kolorze, obrzęki dłoni i stóp, powiększenie węzłów chłonnych);
 • Bóle brzucha i wymioty;
 • Apatia, drażliwość, niechęć do jedzenia ;
 • Kaszel, duszności;
 • Skąpomocz lub nawet bezmocz;
 • Niskie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca.

Jedynie lekarz jest w stanie postawić diagnozę, wskazującą na wystąpienie PIMS – do rozpoznania zespołu pocovidowego uwzględnia się szereg czynników, w tym potwierdzenie związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.  Objawy mogą przypominać zespół Kawasakiego, stąd bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. 

Gorączka u noworodka, fot. panthermedia

Leczenie dzieci chorych na koronawirusa 

Sposób leczenia uzależniony jest od stanu ogólnego dziecka. Warto mieć na uwadze, że jak przy każdej infekcji konieczne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka oraz postępowanie z ogólnymi zaleceniami lekarza. Może zdarzyć się, że dziecko będzie musiało być hospitalizowane. Pamiętajmy, że o tyle, o ile w przypadku COVID-19 nie zawsze konieczna jest hospitalizacja, o tyle w przypadku PIMS jest ona konieczna. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze