Zaloguj
Reklama

Choroby ginekologiczne wieku dziecięcego i młodzieńczego

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Pediatria. Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Wady wzroku u dzieci
Fot. ojoimages
Wady wzroku u dzieci
(1)

Zmiany zapalne najczęściej obejmują zewnętrzne narządy płciowe. Często stanowią konsekwencję nieprawidłowej higieny.

Reklama

W związku z brakiem estrogenów narządy płciowe nie są chronione przez barierę, jaką stanowią pałeczki kwasu mlekowego. Przyczyną może być również obecność ciała obcego w pochwie lub robaczyce.

Objawy to:

  • świąd,
  • upławy,
  • zaczerwienienie i obrzęk sromu 
  • ból przy oddawaniu moczu oraz stolca.

W okresie pokwitania tworzą się mechanizmy regulujące funkcję jajników. W tym czasie najczęściej dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego oraz jadłowstrętu psychicznego.

Krwawienia młodych kobiet mają charakter przejściowy. Przyczyną jest hiperestrogenizm oraz nadmierna aktywność fibrolityczna endometrium. Pewną rolę może odgrywać chwiejność emocjonalna, która jest charakterystyczna dla tego wieku. Obfite miesiączki są związane z hiperestrogenizmem, który wynika z braku fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Częste miesiączki związane są z jednofazowym cyklem. Leczenie nie jest wymagane, gdyż dochodzi do samoistnej normalizacji po około 2 latach.

Rzadkie miesiączki występują u 1/3 dziewcząt przez pierwsze dwa lata od pierwszej miesiączki. Związane są z brakiem owulacji, mogą być początkiem zaburzeń prowadzących do wtórnego braku miesiączki albo zespołu policystycznych jajników.

fot. ojoimages

 

Brak miesiączki obejmuje pierwotny brak miesiączki do 16 roku życia, pierwszą miesiączkę wywołaną farmakologicznie oraz wtórny brak miesiączki przez co najmniej 3 miesiące. Bolesne miesiączkowanie występuje zazwyczaj po około 2 latach po pierwszej miesiączce. Dolegliwości bólowe mogą obejmować podbrzusze i kręgosłup lędźwiowy. Bólom mogą towarzyszyć nudności, wymioty i biegunki.

Prawdziwe przedwczesne dojrzewanie płciowe polega na wcześniejszym uruchomieniu osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Dochodzi do przyspieszenia wzrostu z zrastaniem chrząstek nasadowych i pojawieniu się wszystkich cech dojrzewania płciowego przy niskim wzroście. Rzekome przedwczesne dojrzewanie płciowe najczęściej jest spowodowane guzem jajnika lub nadnerczy, który wydziela hormony płciowe.

Opóźnione dojrzewanie płciowe cechuje się brakiem rozwoju drugo-i trzeciorzędowych cech płciowych do 14 roku życia i miesiączki po 16 roku życia. Przyczyną może być zaburzenie funkcji podwzgórz, niedorozwój lub dysgenezja jajników oraz zespół nadnerczowo-płciowy.

Reklama
(1)
Komentarze