Zaloguj
Reklama

Badania nad autyzmem – co już wiedzą naukowcy?

Ojciec i syn
Fot. Shutterstock
Ojciec i syn
(0)

O autyzmie słyszał zapewne każdy rodzic  – czy to w najbliższym otoczeniu, w rodzinie czy w szkole. Czym jest autyzm? Jak jest diagnozowany? Na co zwrócić uwagę, jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowany autyzm?

Reklama

Objawy

Za główny objaw autyzmu uznaje się problem w nawiązywaniu umiejętności społecznych i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych. U niemowląt obserwuje się brak reagowania uśmiechem na twarze bliskich, nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z opiekunami. Dzieci autystyczne często stronią od kontaktu fizycznego, często wydają się wyobcowane ze środowiska, mają problemy z komunikowaniem swoich potrzeb emocjonalnych.

Co nowego w badaniach nad autyzmem

Próba odpowiedzi na pytanie, skąd wziął się autyzm i czy da się go wyleczyć, jest tematem wielu badań prowadzonych na całym świecie. Naukowcy z Washington Univeristy School of Medicine w St. Louis wskazują, że przyczyną autyzmu może być zbyt duża liczba połączeń mózgowych, które powstają pomiędzy synapsami (komórkami nerwowymi). Co niesie za sobą zbyt duża liczba synaps? Najprawdopodobniej niesie za sobą kłopoty w komunikacji, kłopoty w nauce. Inną teorią, którą wskazuje szereg naukowców, jest powiązanie autyzmu z mutacjami w genach, które syntetyzują białka – ligazy ubikwityny. Mutacja w genie kodującym syntezę ligazy powodowała intensywny wzrost połączeń nerwowych między synapsami, co sugeruje ich powiązanie między sobą. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzeba kilku, jeśli nie kilkunastu lat, które pozwolą na potwierdzenie lub odrzucenie postawionej hipotezy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Filipek P.A. et al.: The screening and diagnosis of autistic spectrum disorders. „Journal of Autism and Developmental Disorders” 1999, no. 29(6), pp. 439–484.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze