Zaloguj
Reklama

Autyzm u dziecka – poznaj pierwsze symptomy

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Depresja u nastolatka
Fot. Shutterstock
Depresja u nastolatka
(2)

Autyzm jest chorobą, przez którą dziecko postrzega świat inaczej niż jego rówieśnicy. Wyostrza zmysły malucha lub powoduje, że są one mniej wrażliwe na bodźce płynące z zewnątrz. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju wynikającym z nieprawidłowej pracy mózgu. Powoduje problemy w komunikacji z otoczeniem oraz trudności w budowaniu relacji z innymi [1]. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na autyzm? Czy można go zdiagnozować na tyle wcześnie, by dziecko miało szansę na lepszy rozwój? 

Reklama

Objawy autyzmu powinny ujawnić się do 3. roku życia dziecka 

Przy czym mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego też częściej mówi się nie o autyzmie, a o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Jeśli jesteś rodzicem, to zapewne wiesz, że rozwój dziecka można podzielić na pewne etapy. Z każdym kolejnym miesiącem życia maluch nabywa nowe umiejętności. Oczywiście rozwój dziecka jest kwestią indywidualną. W pewnym momencie trudno jednak nie zauważyć różnic w rozwoju między naszym dzieckiem a jego rówieśnikami. Warto więc cały czas przyglądać się dziecku, by w razie zauważenia niepokojących sygnałów, móc szybko zareagować. Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu?

Dziecko nie lubi się przytulać, nie reaguje na imię, nie wskazuje palcem na przedmioty 

Dzieci z autyzmem często unikają kontaktu fizycznego, nawet z najbliższą im osobą, czyli rodzicem. Mogą nie lubić, jak je przytulamy czy dotykamy. Warto zwrócić też uwagę, czy maluch reaguje na swoje imię, a więc, czy np. odwraca głowę w stronę osoby, która je woła. Brak reakcji jest niepokojącym sygnałem i zarazem jednym spośród wielu objawów autyzmu. Dzieci z autyzmem często nie pokazują też palcem na przedmioty, które chcą otrzymać i nie wodzą wzrokiem za przedmiotem wskazywanym przez rodzica. 

Najbardziej charakterystycznym objawem autyzmu są jednak zaburzenia rozwoju mowy. Jeśli Twoje dziecko skończyło rok, zaobserwuj, czy wypowiada już pierwsze słowa oraz w jaki sposób (i czy w ogóle) próbuje się z Tobą skomunikować, np. gestem albo mimiką. Autystycy nierzadko sprawiają wrażenie, jakby żyli w odizolowanym świecie. Nie interesuje ich to, co dzieje się wokół, nie zabiegają o uwagę otoczenia, nie mają potrzeby dzielenia się z innymi swoimi radościami. 

Przyjrzyj się też, w jaki sposób Twoje dziecko bawi się zabawkami. A dokładnie, czy bawi się nimi zgodnie z ich przeznaczeniem, np. jeździ samochodzikiem po podłodze. Zwróć uwagę, czy malec rozumie zabawy w odgrywanie ról. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci z autyzmem często nie potrafią bawić się w ten sposób. W ich zabawie brakuje też kreatywności i wyobraźni. 

fot. panthermedia

Ze względu na zaburzenia w prawidłowym odbiorze bodźców pewne dźwięki mogą być dla nich za głośne, mogą też nie przepadać za określonymi zapachami i smakami. A może Twoje dziecko reaguje złością na najdrobniejsze zmiany w otoczeniu? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że autystyczne dzieci lubią rutynę i pewną powtarzalność. Na każdą najdrobniejszą zmianę, (w wystroju mieszkania czy w planie dnia) mogą zareagować negatywnie. Niestety często mają też problem z wyrażaniem emocji, np. nie reagują uśmiechem na uśmiech [2]. To również są objawy typowe dla zaburzeń ze spektrum autyzmu. A co właściwie będzie ich przyczyną?

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Przewodnik po autyzmie: materiał doszkalający dla wolontariuszy. Fundacja SYNAPSIS, http://www.sbp.pl/repository/dokumenty/autyzm/przewodnik_po_autyzmie.pdf
    [2] K. Yates, A. L. Couteur: Diagnostyka autyzmu. Tłum. E. Szczęsny. „Medycyna Praktyczna – Pediatria” 2009, nr 3, s. 81-82.
    [3] L. Szmania: Etiologia zaburzeń spektrum autyzmu – przegląd koncepcji. „Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej” 2015, nr 11, s. 104-106.
    [4] A. Dagli, R.T. Zori, B. A. Heese: Postępowanie diagnostyczne we wrodzonych wadach metabolicznych u noworodków. „Pediatria po dyplomie” 2009, t. 13, nr 6, s. 62-63.

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze