Reklama:

Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci cz. 1

lek. med. Kamila Mielniczuk

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci cz. 1

Shutterstock

Dziecko autystyczne

Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu.  W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.

Reklama:

Pielęgnacja skóry w zimie

Chłodne powietrze, wiatr i słońce wywierają niekorzystny wpływ na delikatną skórę niemowlaka. Ze spaceru trzeba zrezygnować, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej – 10ºC. Przy silnym wietrze także lepiej pozostać w domu, gdyż odczuwalna temperatura jest znacznie niższa od tej, jaką wskazuje termometr. Kilkanaście minut przed wyjściem na spacer należy nasmarować buzię maluszka tłustym kremem, który będzie zabezpieczał skórę przed niekorzystnym działaniem wiatru i mrozu.  Preparat utworzy warstwę ochronną, dzięki której ograniczony zostanie wpływ czynników pogodowych na stan skóry. Nawet w słoneczne zimowe dni lepiej jeśli budka wózka będzie podniesiona, aby zabezpieczyć niemowlę przed dodatkowym wychłodzeniem. Pamiętajmy również o założeniu folii na wózek, aby ochronić malucha przed śniegiem i wiatrem. Dostosujmy też czas spaceru do pogody.

Problemy skórne:

Ciemieniucha

Jest częstym problemem skórnym występującym u niemowląt. Początkowo przypominać może łupież, następnie widoczna jest jako grube, żółte łuski pokrywające główkę niemowlaka. Aby się ich pozbyć należy posmarować główkę malucha oliwką, a następnie nałożyć bawełnianą czapeczkę. Czynność wykonujemy na około dwie godziny przed kąpielą. Wówczas łuski staną się miękkie i bez trudu będzie można je wyczesać miękką szczoteczką. Taką toaletę można powtarzać przed każdą kąpielą. Ciemieniucha zwykle mija samoistnie około trzeciego miesiąca życia.

Trądzik niemowlęcy

 Spowodowany jest zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, wywołaną przez androgeny. Hormony te w większości pochodzą od matki, od której przedostają się do organizmu dziecka przez łożysko podczas ciąży. Zdarza się również, że trądzik niemowlęcy powstaje w wyniku stosowania olejów mineralnych do pielęgnacji skóry. Trądzik niemowlęcy przypomina trądzik występujący w okresie dojrzewania. Dominującymi zmianami są zaskórniki zamknięte (białe), zaskórniki otwarte (czarne), wykwity grudkowe oraz krosty. Nie wolno ich wyciskać, gdyż może to doprowadzić do nasilenia stanu zapalnego i nadkażenia bakteryjnego. Zmiany skórne zazwyczaj nie wymagają leczenia. Zaleca się stosowanie łagodnych środków myjących i unikanie kosmetyków z olejami mineralnymi. Do samoistnego, całkowitego ustąpienia zmian skórnych dochodzi zazwyczaj w ciągu 1-3 miesięcy.

fot. shutterstock

 

Potówki

Mają postać jasnoczerwonych, drobnych pęcherzyków. Mogą być wypełnione przejrzystym płynem (mówimy wówczas o potówkach białych) albo ropną wydzieliną (są to potówki ropne). Najczęściej występują one w miejscach w których skóra najbardziej się poci: na karku, szyi, w zgięciach stawów, w fałdach skórnych. Nie powodują one dolegliwości. Potówki często pojawiają się w przypadku przegrzewania niemowlęcia. Dlatego pamiętajmy aby dziecko ubierać w lekkie, bawełniane i luźne ubranka oraz nie nagrzewać nadmiernie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Maluszkowi leżącemu w łóżeczku załóżmy jedną warstwę odzieży więcej niż mamy sami. Dziecko aktywne, raczkujące czy chodzące ubierajmy w ubranka takiej samej grubości jak te, które w danym momencie zapewniają nam komfort cieplny. W przypadku wystąpienia potówek nie należy stosować kremów natłuszczających, ponieważ zatykają one ujścia gruczołów potowych i przyczyniają się do pogarszania kondycji skóry.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

fizjoterapeuta kraków
Hej! Poszukuję dobrego [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/]fizjoterapeuty krakowskiego[/url] dla swojego dziecka, udało mi isę znaleźć kilka gabinetów jak np. [url]https://osteohelp.pl[/url] j...
Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: