Zaloguj
Reklama

Zespół metaboliczny - diagnoza aktualna także u dzieci

Autorzy: Antunes H., Resende D., Paiva M., Santos C.
Zespół metaboliczny - diagnoza aktualna także u dzieci
Fot. medforum
(0)

Duża część otyłych dzieci już w bardzo młodym wieku może mieć poważne odchylenia w poziomie cholesterolu i glukozy oraz w wysokości ciśnienia tętniczego.

Reklama

Zespół metaboliczny jest rozpoznawany głównie u dorosłych z otyłością. Jest on uważany za stan zagrożenia chorobami układu krążenia (zawały serca, udary mózgu itp.). Na obraz zespołu metabolicznego składają się: podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów z obniżeniem poziomu cholesterolu HDL, podwyższony poziom glukozy na czczo, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz otyłość lub nadwaga z wyraźnym zwiększeniem obwodu brzucha w talii. Jak wykazali badacze portugalscy także w populacji dzieci z nadwagą i otyłością można mówić o pełnoobjawowym zespole metabolicznym. W badanej przez nich populacji 439 otyłych dzieci w średnim wieku 9,4 lat, kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego spełniało aż 23,2% dzieci. Stanowi to poważne zagrożenie zdrowotne dla tej grupy dzieci i sugeruje konieczność badań przesiewowych w kierunku zespołu metabolicznego już u dzieci przed 10 rokiem życia. Duża część otyłych dzieci już w bardzo młodym wieku może mieć poważne odchylenia w poziomie cholesterolu i glukozy oraz wysokości ciśnienia tętniczego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Materiały naukowe 39 zjazdu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) - Drezno, 7-10 czerwca 2006

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze