Zaloguj
Reklama

Zespół krupu i szczekający kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka
Fot. medforum
Kaszel u dziecka
(1)

Zespół krupu, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, jest jedną z chorób wirusowych, z którymi często zmagają się maluchy. Co jest przyczyną choroby? Jak ją leczyć?

Reklama

Etiologia choroby 

Zespół krupu (podgłośniowe zapalenie krtani) wywołuje wirus paragrypy (typ 1-3), wirus syncytialny lub adenowirus. Dzieci, które mają przerośnięte migdałki podniebienne lub migdałek gardłowy, są bardziej narażone na zachorowanie na to schorzenie. Również mali alergicy wykazują większą podatność na jednostkę chorobową. 

Objawy

Charakterystyczne objawy pojawiają się najczęściej w nocy. Zalicza się do nich:

  • narastającą chrypkę,
  • charakterystyczny świst z krtani,
  • kaszel przypominający szczekanie,
  • duszność.

W miarę postępowania choroby pojawia się sinienie wokół ust i nosa, wzmożona praca mięśni międzyżebrowych i brzusznych. Objawy mogą mieć różne nasilenie od łagodnych po bardzo ciężkie, z utratą świadomości włącznie.

Co zrobić, gdy pojawią się objawy?

W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. W trakcie badania lekarz ocenia nasilenie świstu, weryfikuje obecność sinicy, stan świadomości pacjenta. Leczenie dziecka ze zdiagnozowanym krupem zależy tak naprawdę od stanu dziecka. W najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja i intubacja małego pacjenta. 

W przypadku postaci łagodnej stosuje się leczenie glikokortykosteroidami (doustnie, domięśniowo lub wziewnie). Po kilku godzinach obserwacji dziecko może być wypisane do domu. Objawy krupu ustępują po około 48 godzinach. Co ważne, mniej niż 5 % dzieci, u których zdiagnozowano krup, wymagało leczenia szpitalnego. Krup jest chorobą wirusową, stąd nie praktykuje się wdrażania antybiotykoterapii.

Pamiętajmy, że nie każdy kaszel, który pojawi się u dziecka, oznacza, że mały pacjent zachorował na krup. Bez względu na przyczynę wystąpienia kaszlu należy skontaktować się z lekarzem pediatrą, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie – adekwatne do objawów i rozpoznania. 

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze