Zaloguj
Reklama

Zakażenia wirusem HCV u młodych kobiet w Polsce: problem większy niż się wydaje

Wiosna
Fot. medforum
Wiosna
(0)

Przewlekle zakażonych wirusem HCV może być w Polsce nawet 2% wszystkich młodych kobiet, a większość zakażeń w tym wieku jest jeszcze bezobjawowa. Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia kobiety i ich dzieci.

Reklama

Zakażenie wirusem HCV u kobiety ciężarnej jest dużym zagrożeniem dla dziecka, zwłaszcza jeżeli kobieta nie wie o zakażeniu, a tak często bywa. Cytowana praca jest cennym badaniem wykonanym w Polsce na dużej grupie 544 kobiet w wieku rozrodczym. Zakażenie HCV wykryto u 11, to jest 2% badanej grupy. Tylko 1 z tych kobiet wiedziała wcześniej o zakażeniu. większość zakażeń była najprawdopodobniej związana z przetoczeniami krwi (24%), zabiegami chirurgicznymi (23%) i dożylnym podawaniem leków (15%).U 17% zakażonych nie udało się wykazać żadnego czynnika ryzyka zakażenia HCV. Autorzy podsumowują, że przewlekle zakażonych wirusem HCV może być w Polsce nawet 2% wszystkich młodych kobiet, a większość zakażeń w tym wieku jest jeszcze bezobjawowa. Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia kobiety i ich dzieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Aniszewska M, Kowalik-Mikołajewska B, Pokorska-Lis M, Kalinowska M, Cianciara J, Marczyrńska M.: Przegl Epidemiol. 2009;63(2):293-8.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze