Zaloguj
Reklama

Zakażenia dróg oddechowych u dzieci

Chore dziecko
Fot. Panthermedia
Chore dziecko
(5)

W zakażeniach dróg oddechowych u dzieci dominującą rolę odgrywają wirusy.

Reklama

Kiedy mamy do czynienia z rhinowirusami i koronowirusami, infekcja objawia się stanem zapalnym nosogardła czyli katarem i zapaleniem gardła. Jest to jednak infekcja, która ma tendencję samoograniczającą.

Kiedy dochodzi do zakażenia wirusami grypy, paragrypy czy adenowirusami, zapalenie nosogardła ma tendencję do rozprzestrzeniania się na otaczające jamy powodując np. zapalenie ucha, tchawicy, zatok, oskrzeli.

Sprzyjającymi warunkami dla rozwoju wirusów jest stan obniżonej odporności wynikający ze zmęczenia, przegrzania, zmarznięcia czy zbyt małej ilości snu. Istnieją również bakteryjne zakażenia dróg oddechowych, do których należy angina paciorkowcowa, jednak ich występowanie jest rzadsze.

Wniknięcie do dróg oddechowych wirusów czy bakterii, powoduje swoistą reakcję organizmu nazywaną zapaleniem. Podwyższona temperatura (czy gorączka), ból głowy, trudności w połykaniu, upośledzenie słuchu, łzawienie czy męczący kaszel to pierwsze objawy zapalenia, które są sygnałem by zgłosić się na kontrolę do lekarza.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa” pod red. A. Radzikowskiego, A. Banaszkiewicz, Warszawa 2008

Reklama
(5)
Komentarze