Zaburzenia czynnościowe, depresja, lęk

Dzieci z chorobami układu pokarmowego zagrożone są w przyszłości wystąpieniem depresji i zaburzeń lękowych.
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego to idiopatyczne (mające niejasne lub nieznane podłoże) problemy z układem trawiennym. Zaliczamy do nich czynnościową zgagę, ból w obrębie klatki piersiowej przypuszczalnie związany z podrażnieniem przełyku, dysfagię (utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka) i gałkę zwaną również globusem (wrażenie obecności ciała obcego lub ściskania w gardle). Oprócz tego do zaburzeń takich należą czynnościowe zaparcie i czynnościowy ból odbytnicy.
Pankaj J. Pasricha z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na szczurzych noworodkach płci męskiej. U części z nich wywołano czynnościową niestrawność (ból w nadbrzuszu) przez przymusowe podanie roztworu toksycznej substancji o nazwie jodoacetamid. Pozostałym szczurom podano rozczynnik (nieszkodliwą substancję rozcieńczającą).
Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „PLoS ONE” z 12 maja tylko zwierzęta otrzymujące jodoacetamid wykazywały objawy depresji i zaburzeń lękowych. Badania osocza wykazały podwyższone poziomy kortykosteronu (zwanego hormonem stresu) i hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Podanie leku o nazwie antalarmin spowodowało, że szczury przestały wykazywać objawy depresji.
Wyniki te wskazują na możliwość, że również ludzkie noworodki doświadczające przejściowego podrażnienia przewodu pokarmowego obciążone są podwyższonym ryzykiem depresji i zaburzeń lękowych. Z drugiej strony sam stan zapalny wywołany np. zakażeniem nie wydaje się być wystarczającą przyczyną zagrożenia tymi chorobami. Być może swój wpływ mają tu jakieś genetyczne czynniki ryzyka.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- PLoS ONE 6(5): e19498
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Ból w klatce piersiowej, nie określony
- Ból w okolicy brzucha i miednicy
- Dysfagia
- Dyspepsja
- Epizod depresyjny
- Inne bóle w klatce piersiowej
- Inne zaburzenia lękowe
- Inne zaburzenia występujące pod postacią somatyczną
- Zaburzenia depresyjne nawracające
- Zaburzenia lękowe w postaci fobii
- Zaparcie
- Zgaga
Kategorie ATC:
- Anksjolityki
- Leki przeciwdepresyjne
- Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
- Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego