Zaloguj
Reklama

Zaburzenia czynnościowe, depresja, lęk

Testowanie leków
Fot. ojoimages
Testowanie leków
(5)

Dzieci z chorobami układu pokarmowego zagrożone są w przyszłości wystąpieniem depresji i zaburzeń lękowych.

Reklama

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego to idiopatyczne (mające niejasne lub nieznane podłoże) problemy z układem trawiennym. Zaliczamy do nich czynnościową zgagę, ból w obrębie klatki piersiowej przypuszczalnie związany z podrażnieniem przełyku, dysfagię (utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka) i gałkę zwaną również globusem (wrażenie obecności ciała obcego lub ściskania w gardle). Oprócz tego do zaburzeń takich należą czynnościowe zaparcie i czynnościowy ból odbytnicy.

Pankaj J. Pasricha z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na szczurzych noworodkach płci męskiej. U części z nich wywołano czynnościową niestrawność (ból w nadbrzuszu) przez przymusowe podanie roztworu toksycznej substancji o nazwie jodoacetamid. Pozostałym szczurom podano rozczynnik (nieszkodliwą substancję rozcieńczającą).

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „PLoS ONE” z 12 maja tylko zwierzęta otrzymujące jodoacetamid wykazywały objawy depresji i zaburzeń lękowych. Badania osocza wykazały podwyższone poziomy kortykosteronu (zwanego hormonem stresu) i hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Podanie leku o nazwie antalarmin spowodowało, że szczury przestały wykazywać objawy depresji.

Wyniki te wskazują na możliwość, że również ludzkie noworodki doświadczające przejściowego podrażnienia przewodu pokarmowego obciążone są podwyższonym ryzykiem depresji i zaburzeń lękowych. Z drugiej strony sam stan zapalny wywołany np. zakażeniem nie wydaje się być wystarczającą przyczyną zagrożenia tymi chorobami. Być może swój wpływ mają tu jakieś genetyczne czynniki ryzyka.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze