Zaloguj
Reklama

Wzbogacanie diety preparatami wapnia jako metoda poprawy gęstości tkanki kostnej u dzieci

Autorzy: Winzenberg TM, Shaw K, Fryer J, Jones G.
Wzbogacanie diety preparatami wapnia jako metoda poprawy gęstości tkanki kostnej u dzieci
Fot. ojoimages
(0)

Wyniki dotychczas opublikowanych badań przemawiają przeciwko koncepcji powszechnej suplementacji wapniem diety zdrowych dzieci. Suplementacja może być natomiast bardzo korzystna w różnych grupach dzieci chorych, zagrożonych osteopenią i osteoporozą z racji choroby zasadniczej.

Reklama
Profilaktyka osteoporozy w wieku dorosłym powinna polegać w pierwszej kolejności na dbaniu o uzyskanie jak najwyższej szczytowej masy kostnej w wieku dziecięcym. Istnieją sugestie, że korzystne zdrowotnie może być wdrożenie rutynowego wzbogacania diety zdrowych dzieci preparatami wapnia, aby zapewnić odpowiednią podaż tego pierwiastka. Eksperci Cochrane Database przeprowadzili analizę wyników opublikowanych dotychczas badań poświęconych temu zagadnieniu. Zidentyfikowno 19 poprawnych metodycznie badań oceniających wpływ suplementacji wapniem na stan układu kostnego zdrowych dzieci (wykluczono badania pacjentów z przewlekłymi chorobami).
 
Łącznie oceniono wyniki badań 2859 pacjentów. Wykazano, że regularna suplementacja diety preparatami wapnia nieznacznie zwiększa zawartość masy kostnej (BMC) i gęstość kości (BMD), ale efekt jest minimalny, często znika po zaprzestaniu suplementacji i jest trwały jedynie w kończynach górnych. Łączny efekt na masę kostna oceniono na 1,7%, co odpowiada redukcji ryzyka złamań o 0,1-0,2% na rok. Autorzy wnioskują, że wyniki dotychczas opublikowanych badań przemawiają przeciwko koncepcji powszechnej suplementacji wapniem diety zdrowych dzieci. Suplementacja może być natomiast bardzo korzystna w różnych grupach dzieci chorych, zagrożonych osteopenią i osteoporozą z racji choroby zasadniczej lub określonych problemów żywieniowych.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cochrane Database Syst Rev. 2006 Apr 19;(2):CD005119.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze