Zaloguj
Reklama

Występowanie celiakii u pacjentów z niedokrwistością związaną z niedoborem żelaza

Autorzy: Charles Vega MD
Występowanie celiakii u pacjentów z niedokrwistością związaną z niedoborem żelaza
Fot. ojoimages
(0)

Wyniki badań wykazały występowanie celiakii u 3% badanych wśród grupy pacjentów  hospitalizowanych z powodu występowania anemii z niedoboru żelaza.

Reklama

Uniwersytet Miami na Florydzie na przestrzeni lat 1998- 2000 wśród grupy pacjentów  hospitalizowanych z powodu występowania anemii z niedoboru żelaza przeprowadził diagnostykę w kierunku celiakii.
Diagnostyka ta była badaniem towarzyszącym wśród szeregu innych takich jak: badanie kału na krew utajoną, gastroskopia, kolonoskopia w połączeniu z biopsją jelit i innymi.

Jako kryterium występowania anemii z niedoboru żelaza przyjęto wartość hemoglobiny u kobiet mniejszą niż 12 g/dl i mniejszą niż 14 g/dL u mężczyzn oraz z poziomem żelaza w surowicy poniżej 25 ng/mL.

Z grupy badanej wykluczono pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą nowotworową przewodu pokarmowego oraz tych u których w ostatnim czasie przeprowadzono zabieg operacyjny.

Wyniki badań wykazały w tej grupie występowanie celiakii na poziomie 3% badanych. Autorzy podkreślają, że w każdej grupie wiekowej pacjentów, u których stwierdzono nawracające objawy anemii z niedoboru żelaza, w diagnostyce różnicowej należy również uwzględnić celiakię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • South Med. J. 2004, 97: 30-34

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze