Zaloguj
Reklama

Wyniki okołoporodowe i wczesnodziecięce z ciąż bliźniaczych i trojaczych.

Autorzy: Luke B et al.
Wyniki okołoporodowe i wczesnodziecięce z ciąż bliźniaczych i trojaczych.
Fot. pantherstock
(0)

Celem przeprowadzonego badania była ocena wyników okołoporodowych i dotyczących wczesnego dzieciństwa w grupie bliźniaków i trojaczków w okresie do 18 miesiąca życia.

Reklama

Do grupy badanej włączono 141 ciąż bliźniaczych (282 bliźniaków) oraz 8 ciąż trojaczych (24 trojaczki) w okresie od maja 1996 do czerwca 2001. Przypadki leczenia niepłodności, otyłość czy też nadwaga przed poczęciem oraz cesarskie cięcie występowały znacznie częściej w grupie matek trojaczków w porównaniu do grupy matek bliźniaków. Czas trwania ciąży był znacznie krótszy w przypadkach trojaczków (-2,31 tygodni).

Średnia masa urodzeniowa trojaczków była znacząco mniejsza (-495 gramów) i częściej w tej grupie występowała niska masa urodzeniowa. Większa również, w przypadku trojaczków, była liczba przyjęć na oddział intensywnej terapii noworodkowej w celu wspomagania wentylacji lub z powodu zespołu zaburzeń oddechowych czy też innych poważnych schorzeń (retynopatia wcześniacza, martwicze zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, wspomaganie oddychania lub też III  i IV stopień krwotoku dokomorowego mózgu).

Masa ciała, długość i obwód główki, mierzone po porodzie, były znacznie mniejsze dla trojaczków w porównaniu do bliźniaków. Różnice te utrzymały się przez okres badania, czyli do 18 miesiąca życia razem ze mniejszą ilością punktów związaną z rozwojem umysłowym w późniejszym wieku.

W porównaniu do bliźniąt trojaczki wykazywały większą chorobowość noworodkową, a w okresie badanych 18 miesięcy życia również gorsze wyniki związane z rozwojem umysłowym i ruchowym.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Twin-Res-Hum-Genet. 2006 Feb; 9(1): 81-8

Reklama
(0)
Komentarze