Zaloguj
Reklama

Wycena świadczeń pediatrycznych znowu w górę!

Autorzy: Jakub Dróbka
Badanie niemowląt
Fot. Panthermedia
Badanie niemowląt
(0)

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od 1 pażdziernika 2022 roku ma wzrosnąć stawka świadczeń neonatologicznych. Został także wystosowany wniosek o retaryfikację całości świadczeń pediatrycznych.

Reklama

Nowe taryfy w dziedzinie neonatologii wchodzące w życie 1 października obejmują zmianę stawek takich zabiegów jak m.in.: operacje naprawcze zatoki moczowo-płciowej, czy przezskórny przezwątrobowy drenaż żółci. Łącznie opieka nad nowonarodzonymi dziećmi ma być zasilona nakładami 250 milionów złotych rocznie więcej niż w roku ubiegłym. Nowe są także zasady opłacania hospitalizacji dla dzieci chorych przez ponad 30 dni. Od 1 października świadczenia za opiekę będą płatne na bieżąco w trakcie pobytu w szpitalu, a nie tak jak w zeszłych latach, dopiero po wyjściu z kliniki.

 Pediatria podobnie jak psychiatria dziecięca to dla nas obecnie priorytet. Obie dziedziny medycyny są niezwykle ważne po okresie pandemii, która szczególnie dotknęła nasze dzieci, zarówno od strony stricte fizycznej, jak i psychicznej. Z tego też względu systematycznie podnosimy nakłady na leczenie dzieci i nadal będziemy je podnosićmówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski, zwracając się do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o natychmiastową retaryfikację stawek w pediatrii.

Hospitalizacja dzieci na oddziałach neonatologicznych związaną np. z chorobami górnego odcinka dróg oddechowych jest wyceniona na 2 332 zł w stosunku do 1 636 zł na koniec marca. Leczenie dolnego odcinka dróg oddechowych (zapalenie płuc) to obecnie koszt 5 397 zł, gdzie do lipca było to 3 772 zł.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze