Zaloguj
Reklama

Wszy u dzieci

Więź między dzieckiem a tatą
Fot. ojoimages
Więź między dzieckiem a tatą
(5)

Niezależnie od wieku i typu włosów każdy może zarazić się wszami głowowymi, ale najczęściej spotyka to dzieci.

Reklama

Wszy są owadami odżywiającymi się krwią. Ich ukąszenia powodują swędzenie. Wszy nie potrafią skakać, ani latać - przenoszą się z głowy na głowę za pomocą pełzania, podczas bezpośredniego kontaktu.

Zarażenie wszami przez poduszkę, meble, maskotki lub ubrania jest mało prawdopodobne. Mimo wszystko odradza się pożyczania czapek, szczotek do włosów, grzebieni, ozdób do włosów od osób zarażonych.

Jeśli ktoś w przedszkolu lub szkole zauważy u dziecka wszy, nie ma potrzeby odsyłania do domu. Prawdopodobnie dziecko było zarażone przez dłuższy czas. Należy jak najszybciej podjąć zabiegi przeciwwszowe. W tym czasie dziecko może uczęszczać do przedszkola czy szkoły. Rodzic powinien jednak poinformować te placówki oraz najbliższe środowisko w celu zapobiegnięcia wtórnego zakażenia.

Jak rozpoznać czy dziecko ma wszy?

  • należy zarzucić biały ręcznik na ramiona dziecka
  • najlepiej, aby włosy były wilogtne - utrudnia to poruszanie się wszy
  • należy czesać włosy grzebieniem przeciwwszowym - poszukać wszy i gnid na ręczniku i grzebieniu - kontrola włosów dziecka powinna się odbywać przynajmniej raz w miesiącu

Jak pozbyć się wszy?

Wszy zwalcza się środkami chemicznymi, grzebieniem lub zgalając włosy krócej niż 0,5 cm. Środki lecznicze powinny zawierać malation. Dla kobiet w ciąży i dzieci do drugiego roku życia zaleca się szampon z permetrin.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze