Zaloguj
Reklama

Wrażliwość na leki – co wspólnego mają z nią geny?

Autorzy: testDNA, www.testdna.pl
Uśmiechnięte dziecko
Fot. panthermedia
Uśmiechnięte dziecko
(0)

Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie leczyć swoje dziecko? Pamiętaj, że każda osoba może trochę inaczej reagować na ten sam lek podany w tej samej dawce. W niektórych przypadkach substancja będzie skuteczna, w innych w ogóle, a czasami może nawet okazać się szkodliwa... Różna wrażliwość wiąże się m.in. z tym, co jest zapisane w genach. Na szczęście istnieją nowoczesne badania genetyczne, które pozwalają przeanalizować wrażliwość organizmu dziecka na kilkadziesiąt różnych leków. 

Reklama

Zwykle dobiera się terapię na zasadzie „jeden lek dla wszystkich”

Chodzi o sposób dobierania takich leków i dawek, które działają skutecznie na większość badanej populacji osób [1]. Niestety publikacje pokazują, że skuteczność terapii wielu schorzeń wynosi mniej niż 70%, a co więcej – w Stanach Zjednoczonych co roku aż 2,2 miliona osób trafia do szpitala ze względu na wystąpienie działań niepożądanych leków! [2]

Każda osoba może reagować na podane leki w inny sposób

Może przekształcać substancje, które się w nich znajdują, trochę wolniej bądź szybciej. Zależnie głównie od tego, co zostało zapisane w genach, skuteczne i bezpieczne będą więc różne dawki i rodzaje leków. Chodzi również o takie leki jak niektóre antybiotyki, które bardzo często przepisywane są dzieciom.

Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach nieprawidłowa forma czy dawka substancji leczniczej może... działać toksycznie na organizm i powodować niebezpieczne skutki uboczne. Jeśli leki są dobrane w sposób właściwy, leczenie może być więc nie tylko bardziej skuteczne, ale też bezpieczniejsze.

Medycyna spersonalizowana – czy warto wykonać badania u dziecka?

Badanie genetyczne nowej generacji dają szansę sprawdzenia wrażliwości dziecka na kilkadziesiąt różnych substancji leczniczych (w tym m.in. antybiotyków). Dostosowanie leczenia do możliwości organizmu pozwala przede wszystkim wykluczyć leki, które mogłyby być niebezpieczne (działając toksycznie). Na podstawie wyniku lekarze mogą też dobrać odpowiednią formę i dawkę leku, co zwiększa skuteczność terapii. 

Taka informacja jest niezwykle cenna nie tylko w wieku dziecięcym, ale też w perspektywie całego życia. Badane geny nie zmieniają się, więc wynik zawsze będzie ważny i pozwoli lekarzom na bezpieczne i skuteczne leczenie także osoby dorosłej.
 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] M. Czernicka, W. Czernicki: Farmakogenomika – w drodze ku medycynie spersonalizowanej. „Laboratorium” 2011, s. 5-6.
    [2] T. Bochenek, W. Lasoń: Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość farmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej? „Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, nr 11(1).

Reklama
(0)
Komentarze