Zaloguj
Reklama

Wpływ spożywania przez matkę ryb w czasie ciąży na rozwój psychomotoryczny dziecka

Autorzy: Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Wpływ spożywania przez matkę ryb w czasie ciąży na rozwój psychomotoryczny dziecka
Fot. ojoimages
(5)

Wykazano, że regularne spożywanie ryb przez kobiety ciężarne było związane z lepszym rozwojem psychomotorycznym dziecka w wieku 18 miesięcy.

Reklama

W Danii przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad rozwojem psychomotorycznym dzieci do 18 miesiąca życia w zależności od sposobu żywienia matki w ciąży oraz sposobu żywienia dziecka po urodzeniu. Wykazano, że regularne spożywanie ryb przez kobiety ciężarne było związane z lepszym rozwojem psychomotorycznym dziecka w wieku 18 miesięcy [odds ratio: 1.29 (95% CI: 1.20, 1.38)]. Podobnie działającym niezależnym czynnikiem poprawiającym rozwój dzieci było karmienie naturalne do co najmniej 10 miesiąca życia. Pomimo pewnych obaw o skażenia wykrywane w niektórych rybach morskich wydaje się, że dla kobiet w ciąży ryby są bardzo wartościowym pokarmem, który powinien być zalecany do regularnego spożywania.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Dr n. med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • Oken E, Østerdal ML, Gillman MW, Knudsen VK, Halldorsson TI, Strøm M, Bellinger DC, Hadders-Algra M, Michaelsen KF, Olsen SF.: Am J Clin Nutr. 2008 Sep;88(3):789-96.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze