Zaloguj
Reklama

Wpływ ekspozycji na słońce w dzieciństwie na rozwój stwardnienia rozsianego

Autorzy: lek. Magdalena Targosz
Wpływ ekspozycji na słońce w dzieciństwie na rozwój stwardnienia rozsianego
Fot. ojoimages
(5)

Dzieci przebywające na słońcu dłużej niż ich rówieśnicy są mniej narażone na rozwój w trakcie swojego życia stwardnienia rozsianego - takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w ostatnim numerze czasopisma Neurology.

Reklama

Badanie prowadzone było wśród 79 par monozygotycznych bliźniąt, u których u jednego z pary wystąpiło stwardnienie rozsiane. Wśród każdej pary bliźniąt analizowano ekspozycję na słońce w dzieciństwie, posługując się czynnikiem ekspozycji na światło (sun exposure index (SI)), który zdefiniowano jako sumę tych ekspozycji, które były większe u jednego z bliźniąt. Obejmował on długość czasu przebywania na zewnątrz w trakcie dni gorących, zimnych, lata, opalanie się, czas spędzany na plaży i uprawiania sportów.

Wykazano, że każda z czynności uprawianych w dzieciństwie wiążąca się z ekspozycją na słońce obniżała ryzyko wystąpienia choroby. W zależności od rodzaju aktywności zmniejszenie ryzyka wynosiło od 25 do 57 %.  Opalanie się, na przykład, zmniejszało prawdopodobieństwo rozwinięcia choroby o około 49%  w porównaniu do drugiego z bliźniąt. A zatem unikanie ekspozycji na światło słoneczne w dzieciństwie zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego, niezależnie od predyspozycji genetycznych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Talat Islam, W. James Gauderman, Wendy Cozen, and Thomas M. Mack: Childhood sun exposure influences risk of multiple sclerosis in monozygotic twins.
    Neurology, Jul 2007; 69: 381 - 388.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze