Zaloguj
Reklama

WHO: Zanieczyszczone powietrze powoduje przedwczesną śmierć

Zanieczyszczenia emitowane przez samochody
Fot. Shutterstock
Zanieczyszczenia emitowane przez samochody
(0)

Na Ziemi żyje około 1,8 miliarda dzieci, które codziennie wdychają powietrze z zanieczyszczeniami, chemikaliami i drobnymi cząstkami pyłu. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że konsekwencje tego zjawiska dla długotrwałego zdrowia są niebezpieczne.

Reklama

Ponad 90 procent dzieci na świecie oddycha skażonym powietrzem – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Około 7 milionów ludzi umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, w tym około 600 tysięcy dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Wysoki poziom zanieczyszczonego powietrza jest szczególnie wyraźny w biedniejszych krajach. Zanieczyszczenie powietrza to globalny kryzys zdrowotny – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, odnosząc się do statystyk z 2016 r.

Rodzaje zanieczyszczonego powietrza

WHO rozróżnia zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynków. Na otwartym powietrzu dominują zanieczyszczenia spowodowane spalaniem paliw kopalnych lub odpadów, emisji przemysłowych, pożarów lasów oraz erupcji wulkanów.

Wewnątrz ludzie wdychają głównie dym ze spalania nafty, węgla, bioodpadów lub drewna używanego do gotowania, ogrzewania lub oświetlenia w pomieszczeniu. Według WHO jest to śmiertelne, zwłaszcza dla małych dzieci, które spędzają dużo czasu w domu.

Około 13 procent zgonów dzieci poniżej piątego roku życia w 2016 roku było spowodowane zapaleniem płuc, które jest częstszym zabójcą niż biegunka, niedożywienie lub choroba zakaźna.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała w październiku tego roku ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Niepokojące jest to, że wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 jest z Polski.

W statystykach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej „wygrywa” Bułgaria, przekraczając wyznaczone na 2020 rok normy zanieczyszczenia powietrza w 83% miast. Na drugim miejscu jest Polska z wynikiem 72%. Warto dodać, że oba te kraje „przebija” Turcja. Jej zanieczyszczenie przekracza zakładane normy w 90% miast.

Wśród TOP 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znajdują się:

 1. Opoczno (woj. łódzkie)
 2. Żywiec (woj. śląskie)
 3. Rybnik (woj. śląskie)
 4. Pszczyna (woj. śląskie)
 5. Kraków (woj. małopolskie)
 6. Nowa Ruda (woj. dolnośląskie)
 7. Nowy Sącz (woj. małopolskie)
 8. Proszowice (woj. małopolskie)
 9. Godów (woj. śląskie)
 10. Wodzisław Śląski (woj. śląskie)

Na tak wysoki poziom zanieczyszczeń w polskich miastach ma wpływ wiele czynników. Głównym jest palenie w piecach mieszkalnych nieodpowiednimi substancjami oraz duży ruch samochodowy.

Co możesz zrobić dla poprawy powietrza w Twoim mieście?

 1. Nie spalaj śmieci w piecu;
 2. Nie przegrzewaj swojego domu. Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C może obniżyć rachunek za energię aż o 7%;
 3. Oszczędzaj energię elektryczną w domu, w pracy, w szkole poprzez:
  • wkręcanie energooszczędnych żarówek,
  • niepozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie czuwania,
  • niepozostawianie ładowarki do telefonu komórkowego w gniazdku po skończeniu ładowania, gdyż ładowarka nadal zużywa prąd, nawet jeżeli telefon nie jest podłączony,
  • jeśli kupujesz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź w ramach wspólnotowego oznakowania efektywności energetycznej, które powinno posiadać każde urządzenie.Od grudnia 2010 roku na lodówkach, pralkach, zmywarkach i telewizorach wprowadzono dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ oraz A+++ charakteryzujące urządzenia najbardziej efektywne energetycznie.
 4. Kontroluj emisję spalin z samochodu i sprawdzaj, czy emisja nie jest większa niż dopuszczalna;
 5. Jeżeli masz do pokonania niewielką odległość – zostaw samochód, idź piechotą lub pojedź rowerem albo skorzystaj z komunikacji miejskiej;
 6. Nie stosuj areozoli z freonem.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze