Zaloguj
Reklama

Weź udział w badaniu PREVENTCD, czyli Zapobiec Celiakii

Autorzy: Prof. Hanna Szajewska, Kierownik II Katedry Pediatrii AM w Warszawie
Weź udział w badaniu PREVENTCD, czyli Zapobiec Celiakii
Fot. medforum
(5)

Chorujesz na celiakię i niebawem zostaniesz ojcem lub matką? A może na celiakię choruje ktoś z najbliższej rodziny? Niepokoisz się, czy Twoje dziecko, które wkrótce ma się urodzić też będzie chorować? Zapraszamy do udziału w europejskim badaniu PREVENTCD (Zapobiec Celiakii).

Reklama

Biorąc udział w badaniu już wkrótce po urodzeniu dziecka możesz dowiedzieć się, jakie jest ryzyko wystąpienia u niego celiakii. Ujemny wynik badania praktycznie wyklucza możliwość tej choroby. Dodatni wynik wskazuje, że Twoje dziecko jest bardziej niż inne narażone na zachorowanie.

Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzimy podwyższone ryzyko, powiemy Ci jakie są wczesne objawy celiakii. Dzięki temu zapobiegniesz wystąpieniu ciężkiej postaci choroby oraz późniejszym powikłaniom. Zapewnimy dziecku fachową opiekę w specjalistycznych Klinikach i Poradniach Akademii Medycznej w Warszawie. Ponadto zaprosimy do udziału w dalszej części badania, które może pomóc innym chorym na celiakię.

Na czym polega wstępne badanie?

Do oceny ryzyka celiakii potrzebna jest niewielka objętość krwi pępowinowej pobranej zaraz po porodzie lub krwi żylnej dziecka w kilka dni później. Wynik badania uzyskają Państwo po trwających ok. 6-8 tygodni laboratoryjnych badaniach genetycznych.

Ośrodki prowadzące badanie

  • II Katedra Pediatrii AM w Warszawie (kierownik Kliniki prof. Hanna Szajewska)

  • II Klinika Ginekologii i Położnictwa AM w Warszawie (kierownik Kliniki prof. Krzysztof Czajkowski)

Kontakt w sprawie badania

  • Pani Elżbieta Kraszewska (sekretarka Kliniki)

  • II Katedra Pediatrii, 01-184 Warszawa, Działdowska 1, telefon 0-22 452 33 09; email: [email protected]

Uwaga! Do udziału w badaniach będą kwalifikowane wyłącznie noworodki z rodzin obciążonych celiakią (potwierdzona celiakia u matki, ojca lub tzw. krewnego pierwszego stopnia - np. starsze rodzeństwo). Idealną metodą udziału w badaniu jest zgłaszanie się co najmniej parę tygodni przed planowanym terminem porodu, aby można było zaplanować sposób pobrania badań.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze