Uwaga na kleszcze! Ministerstwo zdrowia informuje, co należy o nich wiedzieć

Ładna pogoda oraz zniesienie ograniczeń powoduje, że coraz więcej osób wybiera się na świeże powietrze do lasów czy parków. Ministerstwo zdrowia ostrzega jednak przed kleszczami, które żyją w lasach i na innych obszarach zielonych.
Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Wybierając się do lasu, należy zachować ostrożność, aby się przed nimi uchronić.
Jak ustrzec się przed kleszczami?
Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?
Pamiętaj! Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem, mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwem są szczepienia ochronne.
Kleszcze przenoszą również boreliozę. Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się po około 10-14 dniach od ukłucia. Typowym objawem dla tej choroby są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia skonsultuj z lekarzem.