Zaloguj
Reklama

Uwaga na kleszcze! Ministerstwo zdrowia informuje, co należy o nich wiedzieć

Jogging
Fot. medforum
Jogging
(0)

Ładna pogoda oraz zniesienie ograniczeń powoduje, że coraz więcej osób wybiera się na świeże powietrze do lasów czy parków. Ministerstwo zdrowia ostrzega jednak przed kleszczami, które żyją w lasach i na innych obszarach zielonych. 

Reklama

Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Wybierając się do lasu, należy zachować ostrożność, aby się przed nimi uchronić.

Jak ustrzec się przed kleszczami?

  1. Odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długim rękawem (przylegająca do ciała lub zakończona ściągaczami) oraz zakryte buty.
  2. Odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze.
  3. Stosowanie produktów odstraszających kleszcze (nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież). 

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. 
  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem, mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwem są szczepienia ochronne. 

Kleszcze przenoszą również boreliozę. Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się po około 10-14 dniach od ukłucia. Typowym objawem dla tej choroby są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia skonsultuj z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze