Zaloguj
Reklama

Twoje dziecko nie przepada za mięsem? Poznaj alternatywne wyjście

Dziecko niejadek
Fot. panthermedia
Dziecko niejadek
(0)

Żelazo, tak bardzo niezbędne organizmowi, znajduje się przede wszystkim w mięsie – ta informacja jest wszystkim raczej znana. Dzieci nierzadko jednak ciężko jest nakłonić do tego, aby spożywały on takie ilości mięsa, które zapewnią potrzebne im ilości żelaza. Szczęśliwie istnieją inne niż mięsne produkty, których spożycie dostarcza do organizmu tego aż tak bardzo potrzebnego składnika odżywczego. W co więc szczególnie warto wzbogacić dietę malucha w celu zapobiegania wystąpieniu u niego niedoboru żelaza?

Reklama

Żelazo jest ludzkiemu organizmowi tak naprawdę niezbędne – wchodzi ono przecież w skład czerwonego barwnika krwi, hemoglobiny, która odpowiada za transport życiodajnego tlenu. W sytuacji, gdy dojdzie do niedoboru tej substancji, może rozwijać się anemia (niedokrwistość) z niedoboru żelaza. Problem ten spotykany bywa w każdej grupie wiekowej, najmłodsi są jednak na niego szczególnie narażeni – szacuje się, że nawet prawie aż 10% małych dzieci może mieć niedobory żelaza.

W jaki sposób zapobiegać niedokrwistości z niedoboru żelaza? Przede wszystkim poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Żelazo – w postaci najlepiej przyswajalnej – obecne jest w produktach mięsnych. Rodzice niejadków zwykle jednak spotykają się z odmową wtedy, gdy proponują oni swoim brzdącom mięso – czy wtedy taki malec jest skazany na suplementację żelaza? Niekoniecznie – szczęśliwie istnieje wiele innych niż mięso produktów, w których żelazo – choć może w nieco gorzej przyswajalnej formie – jest obecne. Jako przykłady takich produktów, które są bogate w żelazo, podać można:

  • owoce (m.in. suszone morele, rodzynki oraz śliwki),
  • warzywa (np. szpinak),
  • jajka,
  • ryby,
  • orzechy (szczególnie pistacje oraz nerkowce),
  • masło orzechowe,
  • płatki owsiane.

W celu zapobiegania niedoborom żelaza u dzieci podawać więc im można naprawdę bardzo rozmaite pokarmy. Czasami rodzice mogą wspomóc się pewnymi „sztuczkami” – zdarza się, że malec je chętniej wtedy, kiedy jedzenie ma jakiś ciekawy kształt (np. zdarza się, że dzieci wręcz uwielbiają kotlety mające kształt rakiety czy zwierzaka), czy gdy posiłek jest kolorowy i wręcz zachęca wtedy on do jego zjedzenia. O różnorodność na talerzu warto dbać, ponieważ naprawdę zbilansowana dieta umożliwia dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mu substancji i zapobiegnięcie wystąpienia niedoboru żelaza i związanej z tym anemii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze