Zaloguj
Reklama

Trwają prace nad szczepionką na boreliozę!

Kleszcz
Fot. iStock
Kleszcz
(0)

Liczba zdiagnozowanych zakażeń boreliozy rośnie z roku na rok. Lekarze apelują – jeśli na swojej skórze znalazłeś kleszcza, oddaj go do badania. Szybko podjęte leczenie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby.

Reklama

Szczepionka na boreliozę to temat powracający w mediach co jakiś czas. Ze względu na to, że borelioza diagnozowana jest u coraz liczniejszego grona pacjentów, wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki stanowi kamień milowy działalności wielu koncernów farmaceutycznych.

W ostatnich dniach dwie wiodące na rynku firmy  poinformowały, że rozpoczęły trzeci etap badań klinicznych nad szczepionką przeciwko boreliozie. Robocza nazwa szczepionki to VLA15. Założenia badania opiewają na rekrutację około 6 000 uczestników w wieku od 5. r. ż. Badania kliniczne będą prowadzone w Europie oraz w USA. Co ważne, badania kliniczne nad szczepionką na boreliozę odbędą się również w Polsce.

Szczepionka VLA15 ma docelowo chronić przed zachorowaniem na boreliozę. Z informacji, jakie pojawiają się w mediach, wynika, że szczepionka będzie ukierunkowana na białko OspA, które stanowi zewnętrzne białko powierzchniowe Borrelia burgdorferi. Jeśli uzyskane dane będą satysfakcjonujące, szczepionka VLA15 może być pierwszą dostępną szczepionką na boreliozę dostępną w USA od dwudziestu lat.

Szczepionka w teorii ma się składać z trzech dawek, które będą podawane przez okres od pięciu do dziewięciu miesięcy. Kiedy należy spodziewać się pozwolenia na dopuszczenie do obrotu? Jak podaje autorzy badań, złożenie wniosku rejestracyjnego w Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA może odbyć się około 2025 roku. Kiedy szczepionka będzie dostępna na terenie Europy – na razie nie wiadomo.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze