Zaloguj
Reklama

Trauma z dzieciństwa a dorosłe życie – nowe odkrycie naukowców

Przemoc fizyczna wobec dzieci
Fot. panthermedia
Przemoc fizyczna wobec dzieci
(0)

Czy traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą odcisnąć piętno na całe życie? Ta teza była powszechnie znana od lat, jednak mało było praktycznych dowodów. Dziś naukowcy jasno wskazują – traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa wpływają na późniejsze życie.

Reklama

O odciskaniu piętna przez trudne wydarzenia, jakie miały miejsce w dzieciństwie, spekulowano od dawna. Brakowało jednak twardych, namacalnych naukowych dowodów na poparcie tej tezy.

Zespół psychologów z Brazylii, Afryki Południowej i Wielkiej Brytanii postanowił przeanalizować metadane uzyskane od ponad 4 000 dzieci pochodzących z Brazylii. Obejmowały lata od momentu narodzin do ukończenia 11. roku życia.

Badania opublikowane na łamach uznanego „The Lancet” wskazują, że dzieci, które doświadczyły traumy przed 6. rokiem życia, były bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń lękowych i zaburzeń zdrowia psychicznego. Wskazano również, że w tej grupie u blisko 50% dzieci rosło ryzyko wystąpienia nerwicy.  Pod pojęciem traumy rozumiano nie tylko przemoc, ale również trudne doświadczenia w rodzinie, takie jak śmierć czy cierpienie. Analizy pokazują, jak ważne jest reagowanie i niesienie pomocy psychologicznej wśród najmłodszych – jej brak może bowiem skutkować poważnymi problemami w późniejszym życiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze