Tasiemiec u dzieci

Ze względu na zmniejszone przestrzeganie oraz nieznajomość niektórych zasad higieny dzieci częściej niż dorośli zarażają się pasożytami.
Tasiemcem można się zarazić poprzez zjedzenie niedogotowanego lub surowego mięsa bydlęcego z larwami. Nie należy podawać dzieciom potraw takich jak tatar, metka, czy słabo wysmażony stek. Od samego początku trzeba wpoić dziecku nawyk mycia rąk po powrocie do domu, zabawie, wyjściu z toalety, a przede wszystkim przed jedzeniem.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:
Pierwsze objawy mogą się pojawić dopiero kilka lat po zakażeniu. Dlatego warto regularnuie badać kał na obecność pasożytów u dziecka.
Leczenie dziecka polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych. Kuracja może trwać dłużej niż u dorosłego. Leki podaje się przez kilka miesięcy, najczęściej po śniadaniu. Zdarza się, że za pierwszym razem tasiemiec nie zostanie wydalony, gdyż jest zbyt mocno przytwierdzony do ściany jelita.
W celu ochrony przed zakażeniem pasożytem, należy kupować mięso pochodzące z pewnych źródeł. Kiszona kapusta, czosnek i pestki dyni - to rzeczy, których tasiemce "nie lubią", dlatego warto podawać je dzieciom.