Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV zarejestrowana także dla chłopców

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV zarejestrowana także dla chłopców
Fot. medforum
(0)

Amerykańska Food and Drug Administration zarejestrowała szczepionkę przeciwko wirusowi HPV jako skuteczną oraz bezpieczną u chłopców i mężczyzn w wieku od 9 do 26 lat.

Reklama

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka (HPV), będącemu jednym z czynników sprawczych raka szyjki macicy, była dotychczas zarejestrowana i stosowana jedynie u dziewcząt i młodych kobiet. Zdaniem wielu ekspertów zmniejszenie częstości zakażeń HPV, a co za tym idzie zmniejszenie liczby przypadków raka szyjki macicy, wymaga także ograniczenia transmisji wirusa wśród mężczyzn, będących partnerami seksualnymi. Jedną z proponowanych metod jest rozszerzenie zaleceń dotyczących szczepienia przeciwko HPV na grupę chłopców i mężczyzn. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest decyzja Food and Drug Administration, która zarejestrowała szczepionkę o nazwie Gardasil jako skuteczną i bezpieczną u chłopców i mężczyzn w wieku od 9 do 26 lat. Autorzy cytowanej publikacji podkreślają, że aktualne stanowisko The Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) nie zaleca rutynowego szczepienia chłopców przeciwko HPV, ale w przypadku indywidualnej chęci takiego szczepienia jest już dostępny preparat zarejestrowany do stosowania także u płci męskiej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC).: FDA licensure of quadrivalent human papillomavirus vaccine for use in males and guidance from the Advisory Committee on Immunization Practices. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2010 May 28;59(20):630-2.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze