Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV zarejestrowana także dla chłopców

Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(0)

Amerykańska Food and Drug Administration zarejestrowała szczepionkę przeciwko wirusowi HPV jako skuteczną oraz bezpieczną u chłopców i mężczyzn w wieku od 9 do 26 lat.

Reklama

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka (HPV), będącemu jednym z czynników sprawczych raka szyjki macicy, była dotychczas zarejestrowana i stosowana jedynie u dziewcząt i młodych kobiet. Zdaniem wielu ekspertów zmniejszenie częstości zakażeń HPV, a co za tym idzie zmniejszenie liczby przypadków raka szyjki macicy, wymaga także ograniczenia transmisji wirusa wśród mężczyzn, będących partnerami seksualnymi. Jedną z proponowanych metod jest rozszerzenie zaleceń dotyczących szczepienia przeciwko HPV na grupę chłopców i mężczyzn. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest decyzja Food and Drug Administration, która zarejestrowała szczepionkę o nazwie Gardasil jako skuteczną i bezpieczną u chłopców i mężczyzn w wieku od 9 do 26 lat. Autorzy cytowanej publikacji podkreślają, że aktualne stanowisko The Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) nie zaleca rutynowego szczepienia chłopców przeciwko HPV, ale w przypadku indywidualnej chęci takiego szczepienia jest już dostępny preparat zarejestrowany do stosowania także u płci męskiej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC).: FDA licensure of quadrivalent human papillomavirus vaccine for use in males and guidance from the Advisory Committee on Immunization Practices. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2010 May 28;59(20):630-2.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze