Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciw rotawirusom będzie wpisana na listę obowiązkowych szczepień

Szczepienie dziecka
Fot. panthermedia
Szczepienie dziecka
(0)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dodający szczepienia przeciw rotawirusom do listy obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku mają zostać objęte dzieci od 6. do 24. tygodnia życia. Projekt trafił do konsultacji publicznych.

Reklama

Obowiązkowymi szczepieniami objęte będą dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2021 r. będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe. 

Szczepienie przeciwko rotawirusom jest bardzo efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym. Zmniejsza liczbę hospitalizacji nawet o 94 proc., a o 74 proc. częstość występowania biegunki w całej populacji, również u osób nieszczepionych. Ministerstwo zdrowia spodziewa się, że wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciw rotawirusom "spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych".

Rotawirusy należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najcięższy przebieg choroby występuje u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, ze względu na szybkie odwodnienie organizmu. Do zakażenia rotawirusem dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową. Transmisja wirusa odbywać się może również poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami, lub przez wodę pitną. Największa zapadalność na choroby wywołane przez rotawirusy występuje w grupie dzieci do ukończenia 5. roku życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze