Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci?

Szczepienie dziecka
Fot. medforum
Szczepienie dziecka
(3)

Dzieci są bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Najczęściej spotykanymi bakteriami u dzieci w okresie żłobka, przedszkolnym i wczesnoszkolnym są pneumokoki. Prowadzą one do infekcji górnych dróg oddechowych ale mogą także prowadzić do inwazyjnych zakażeń (sepsa, zapalenie stawów czy płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych). Szczepienie przeciwko pneumokokom jest w chwili obecnej płatne ale prowadzone są rozmowy, mające na celu refundacje tej szczepionki dla wszystkich dzieci.

Reklama

Zakażenie pneumokokami przenosi się na skutek wdychania drobnych kropelek wydzieliny z górnych dróg oddechowych oraz śliny, które unoszą się w powietrzu bądź w wyniku kontaktu z osobą chorą. Szczególnie narażone są na tę bakterię wcześniaki, dzieci dotknięte chorobami przewlekłymi (np. wady mózgu, choroby układu krwionośnego, nerek, płuc, serca czy cukrzycą).

Jedyną, sprawdzoną i skuteczną metodą zapobiegania zakażenia przez pneumokoki jest szczepienie ochronne. Ważne jest to by dziecko zaszczepić jak najwcześniej, zanim zacznie mieć kontakt z rówieśnikami. Niestety szczepienie to nie jest refundowane i rodzice nie uwzględniają go w pierwszym kwartale życia dziecka ze względu na koszty.

W chwili obecnej dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciwko pneumokokom: skonfigurowane oraz polisacharydowe. Pediatrzy walczą o to by szczepionka przeciwko pneumokokom była refundowana dla wszystkich dzieci. Być może w 2016 roku pojawią się zmiany w kalendarzu szczepień naszym pociech

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze