Zaloguj
Reklama

Stosowanie kodeiny przez matki karmiące podwyższa ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych u niemowląt.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Stosowanie kodeiny przez matki karmiące podwyższa ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych u niemowląt.
Fot. panthermedia
(5)

FDA (Food and Drug Administation) uczula, iż niemowlęta karmione piersią mogą być narażone na podwyższone ryzyko przedawkowania morfiny w przypadkach, kiedy ich matki stosują kodeinę i równocześnie należą do osób szybko metabolizujących kodeinę.

Reklama

Agencja FDA zdecydowała się na przeprowadzenie przeglądu wszystkich dostępnych informacji dotyczących stosowania kodeiny przez matki karmiące, po tym, gdy w jednym z medycznych czasopism opisano przypadek śmierci 13-dniowego noworodka po przedawkowaniu morfiny. Stężenie morfiny w mleku matki było bardzo wysokie po zażyciu przez nią niewielkiej dawki kodeiny w celu uśmierzenia bólu związanego z nacięciem krocza przy porodzie. Badanie genetyczne wykazało, iż kobieta ta należała do grupy osób bardzo szybko metabolizujących kodeinę.

"Radzimy lekarzom przepisującym leki zwierające kodeinę karmiącym matkom, aby przepisywali leki o najniższej zawartości kodeiny i na możliwie najkrótszy okres czasu" - mówi Sandra Kweder z FDA. "Ponadto matki karmiące powinny zawsze skonsultować się z swoim lekarzem zanim zastosują jakikolwiek środek zwierający kodeinę".

Kodeina jest składnikiem wielu środków zarówno tych przepisywanych na receptę, jak i dostępnych bez recepty. Leki te są stosowane jako środki przeciwbólowe a także służą do leczenia pospolitych infekcji kataralnych. W organizmie kodeina (pewna jej cześć) ulega przemianom do morfiny. U niektórych osób, z powodu ich charakterystyki genetycznej, kodeina jest metabolizowana znacznie szybciej i prawie w całości. Osoby z tej grupy po żażyciu kodeiny mają wyższe niż przeciętne stężenie morfiny we krwi. Stąd matki będące w grupie osób szybko metabolizujących kodeinę mogą mieć podwyższone stężenie morfiny w swoim pokarmie.

Zgodnie z danymi FDA kodeina była przez wiele lat stosowana u matek karmiących. Jednakże w celu zwiększenia świadomości związanej z możliwością wystąpienia ryzyka dla zdrowia oraz w celu zapobiegania przedawkowania morfiny u niemowląt karmionych piersią FDA obecnie wymaga od producentów leków umieszczenia informacji dla osób szybko metabolizujących kodeinę.

Matki karmiące i stosujące kodeinę (lub też inne środki uśmierzające ból o podobnym działaniu) powinny potrafić zaobserwować pierwsze sygnały przedawkowania u ich dzieci. Niemowlęta zazwyczaj karmi się co 2-3 godziny, a sen pomiędzy karmieniami nie powinien być dłuższy niż 4 godziny. Do oznak przedawkowania morfiny u niemowląt zalicza się: podwyższoną senność, trudności przy karmieniu piersią, trudności z oddychaniem lub zwiotczałość.

Szanse na to, iż dana osoba należy do grupy szybko metabolizującej kodeinę jest różna w zależności od danej populacji i wynosi od 1 na 100 osób do 28 na 100 osób.

Jedynym sposobem dowiedzenia się czy dana osoba jest w tej grupie są testy genetyczne.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • U.S. Food and Drug Administration

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze