Zaloguj
Reklama

Skany mózgu pomogą diagnozować autyzm przed 6 miesiącem życia

Autorzy: Anna Pyka
Sen u niemowlaka
Fot. panthermedia
Sen u niemowlaka
(0)

Wyniki wstępnych badań sugerują, że zmiany w mózgu, które mogą prowadzić do zaburzeń ze spektrum autyzmu, mogą pojawiać się u dzieci, już w pierwszych sześciu miesiącach życia.

Reklama

Naukowcy z University of North Carolina donoszą, że zmiany w mózgu pojawiają się wcześniej, niż obserwowalne zmiany w zachowaniu.

Wyniki badań potwierdzają, że nieprawidłowy rozwój mózgu rozpoczyna się w bardzo wczesnym okresie życia. Dzięki tym ustaleniom możliwe będzie wykrycie ryzyka wystąpienia autyzmu, przed pojawieniem się rzeczywistych objawów. Umożliwi to również wczesne rozpoczęcie leczenia.

Współautor badań Geri Dawson dodaje, że nie ustalono, czy zmiany występują u wszystkich dzieci z autyzmem. Możliwe też, że rozwijają się dużo wcześniej, jeszcze w łonie matki.

W trakcie badań użyto obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Przebadanych zostało 92 niemowląt, posiadających starsze rodzeństwo, u którego zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wielokrotnie powtarzane skany pozwoliły naukowcom na stworzenie trójwymiarowych zdjęć, które pokazują zmiany w substancji białej mózgu.
Te wczesne zmiany w mózgu sugerują możliwość wczesnego wykrywania biologicznych oznak autyzmu. Są to dopiero wstępne badania, ale stanowią szansę na wcześniejsze wykrywanie tej choroby.

Raport został opublikowany 17 lutego 2012 roku w American Journal of Psychiatry, w wersji elektronicznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Journal of Psychiatry, 17.02.2012 online

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze