Zaloguj
Reklama

Ryzyko autyzmu u dziecka jest wyższe, gdy rodzice są starsi

Autorzy: Anna Pyka
Ferie
Fot. Pantherstock
Ferie
(4)

Wyniki nowych badań pokazują, że ryzyko pojawienia się zaburzeń autystycznych jest wyższe, gdy nawet jeden z rodziców przekroczył wiek 35 lat.

Reklama

Choć wyniki badania wskazują na związek, nie tłumaczą dlaczego tak się dzieje. Wyniki wcześniejszych badań przeprowadzonych na małpach sugerują, że starsza sperma i komórka jajowa, mogą zawierać więcej mutacji wpływających na rozwój zaburzeń autystycznych u dziecka.


Jednak naukowcy udowodnili, że kwestia jednego lub dwóch starszych rodziców, nie ma wpływu na poziom ryzyka.

Dzieci posiadające ojców w wieku wyższym niż 35 lat, miały aż do 28 procent wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu, niż dzieci pochodzące od ojców w wieku poniżej 35 lat.

Dla dzieci ojców powyżej 40 roku życia, ryzyko zachorowania na zaburzenia ze spektrum autyzmu było 37 do 55 procent większe niż dla dzieci ojców w wieku poniżej 35 lat.

Dzieci, których matki miały więcej niż 35 lat, były od 21 do 37 procent bardziej narażone na rozwój autyzmu niż dzieci matek w wieku poniżej 35 lat.

Szczególnie istotny był fakt, że wiek jednego rodzica nie wpływał na ryzyko, jeżeli było one zwiększone z powodu wieku drugiego. Potwierdza to tezę, że wystarczy, iż jeden z rodziców przekroczy te granice, aby zwiększyć ryzyko choroby dziecka.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Health News

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze