Zaloguj
Reklama

Ryzyko alergii na orzeszki ziemne można zmniejszyć - doniesienia amerykańskich immunologów

Orzeszki
Fot. medforum
Orzeszki
(0)

Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów” - takie ostrzeżenie obecne na dużej liczbie produktów sugeruje, że alergia na orzeszki ziemne jest i częsta, i groźna w swoich skutkach. Alergiom próbuje się zapobiegać – wytyczne dotyczące tego, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia uczulenia na orzeszki, pojawiły się w amerykańskim Journal of Allergy and Clinical Immunology na początku stycznia 2017 r.

Reklama

Alergia na orzeszki ziemne jest jednym z najczęstszych uczuleń, co więcej – częstość jej występowania stale wzrasta. Według statystyk w samych Stanach Zjednoczonych uczulenie na orzeszki ziemne w 2008 roku było ponad trzykrotnie częstsze niż jeszcze w roku 1997. Czy tylko częstość tej alergii sprawia, że wielu naukowców kieruje ku niej swoją uwagę? Otóż zdecydowanie nie – powodem takiej sytuacji jest to, że u osób uczulonych na orzeszki ziemne, po ekspozycji na ten składnik pokarmowy, dochodzić może nawet do zgonów.

Ze względu na wspomniane ryzyko prowadzone są badania, które mają na celu uzyskanie informacji, w jaki sposób można zredukować ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne. Wytyczne postępowania, które miałoby zminimalizować możliwość wystąpienia alergii, zostały opublikowane w styczniu 2017 roku na łamach amerykańskiego czasopisma Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Wczesne podawanie dziecku orzeszków ziemnych = mniejsze ryzyko alergii?

Otóż okazuje się, że zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii możliwe jest dzięki odpowiednio wczesnemu wdrożeniu do diety dziecka orzeszków ziemnych. Szczególnie istotne efekty można by uzyskać u tych pacjentów pediatrycznych, u których istnieje zwiększona podatność na rozwój uczulenia od wspominanego składnika pokarmowego. Za stany, w których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia uczulenia na orzeszki ziemne, uznawane są obecność znacznego stopnia wyprysków skórnych oraz uczulenia na białko jaja kurzego.

U dzieci obarczonych jednym lub obydwoma wymienionymi problemami, można by podjąć próby włączenia orzeszków ziemnych do diety już w 4-6. miesiącu ich życia (czyli w czasie, kiedy dziecko zaczyna przyjmować pokarmy stałe). Dzięki tak szybkiemu podawaniu dziecku orzeszków ziemnych i późniejszym utrzymywaniu ich w diecie potomka szanse na to, że dojdzie do rozwoju alergii, miałyby się znacznie zmniejszać. Uczeni zaangażowani w powstawanie wytycznych planują przeprowadzenie również innych badań, mających na celu m.in. sprawdzenie, czy wczesne wprowadzenie do diety dziecka np. białka jaja kurzego czy mleka również mogłoby doprowadzać do zmniejszenia ryzyka wystąpienia uczuleń na te właśnie składniki pokarmowe.

Rodziców należy jednak wyraźnie przestrzec – choć opisywane doniesienia pochodzą od amerykańskich ekspertów w dziedzinie immunologii, to nie wolno się nimi bezkrytycznie kierować. Przed rozpoczęciem podawania dziecku orzeszków ziemnych zdecydowanie należy skonsultować się z pediatrą – tylko w takim przypadku ewentualne działania zapobiegające rozwojowi alergii będą mogły przynieść pożytek. Działania na własną rękę, bez porozumienia się z lekarzem, mogą z kolei doprowadzić nawet do zagrożenia życia dziecka!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze