Zaloguj
Reklama

Republika Czeska na progu epidemii grypy

Sezon na przeziębienie i grypę
Fot. medforum
Sezon na przeziębienie i grypę
(5)

Republika Czeska jest na progu epidemii grypy. Liczba przypadków grypy typu A/H3 wyraźnie zwiększyła się w ostatnich dwóch tygodniach. Najwięcej chorych jest w kraju ołomunieckim i morawsko-śląskim. W pozostałych 11 województwach oraz w Pradze sytuacja wygląda lepiej. 

Reklama

O epidemii mówi się wtedy, gdy liczba chorych przekracza 1600 do 1700 osób na 100 tysięcy mieszkańców. W kraju ołomunieckim odnotowano ponad 1800 przypadków, natomiast w kraju morawsko-śląskim powyżej 1700 przypadków na 100 tysięcy obywateli. W pozostałych 11 krajach, łącznie z Pragą liczba chorych wynosi między 1000 a 1500 osób, jeszcze niższy wskaźnik jest w kraju karlowarskim. 

“Obecna sytuacja nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych środków. Jednak poszczególne szpitale mogą zdecydować o czasowym ograniczeniu dotyczącym wizyt w zależności od częstotliwości przypadków. Jest to jednak w kwestii dyrekcji zakładu opieki zdrowotnej” - mówi Eva Gottwaldová, główny inspektor sanitarny Republiki Czeskiej.

W innych krajach Europy również panuje epidemia grypy. Nieciekawa sytuacja jest m.in. w krajach skandynawskich (Norwegii, Szwecji i Finlandii) oraz w Portugalii, Holandii, Chorwacji i Szkocji.

Warto pamiętać, żeby przed najbliższym wyjazdem do Czech i innych krajów Europy zaszczepić się przeciw grypie. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze