Zaloguj
Reklama

"Psychoaktywne" dorastanie

Narkotyki
Fot. ojoimages
Narkotyki
(0)

Kim jestem? Ile mogę? Gdzie są granice? To pytania, które pojawiają się w życiu młodego człowieka, który zaczyna dorastać.

Reklama

Jest to okres „testowania” siebie i otoczenia. Niestety jest to tez czas sięgania po substancje psychoaktywne. Dopalacze, leki nasenne czy środki wziewne to substancje łatwo dostępne i to właśnie najczęściej sięga polska młodzież.

Aż 20% uczniów przyznaje się do choćby jednorazowego kontaktu z narkotykami. Nadużywanie substancji psychoaktywnych u młodych ludzi idzie często w parze z łączeniem ich z innymi używkami np. z alkoholem. Jest to najprostszy sposób do uzależnienia się.

Co skłania do brania? Środowisko i zdobycie pozycji w otoczeniu przez używanie substancji psychoaktywnych oraz przyjemne doznania.
Kiedy powinna zapalić się lampka? Kiedy rodzice zauważają zmiany w zachowaniu, zmiany w ubiorze, zmianę przyjaciół, wrogość, agresję, odrzucenie lubianych dotychczas przyzwyczajeń i aktywności, zmiany w kontaktach z rodziną i rówieśnikami na które dzieci potrafią wymyślać przeróżne wymówki i tłumaczenia tak, by były wiarygodne.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Substancje psychoaktywne a młodzież”, Katarzyna Fusiek

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze