Zaloguj
Reklama

Przegrzanie organizmu u dziecka

Zimowy spacer
Fot. ojoimages
Zimowy spacer
(5)

Część kobiet uważa, że dziecku powinno być jak najcieplej. Druga połowa sądzi, że zdrowsze są dzieci zahartowane, których rodzice nie ubierają przesadnie grubo.

Reklama

Noworodek po przyjściu na świat zmienia środowisko z mokrego na suche, dlatego położne kładą dzieci pod tzw. bocianem w celu wygrzania.

Przez pierwszy miesiąc życia w mózgu noworodka dojrzewa ośrodek termoregulacji. Oznacza to, że dziecko w tym czasie nie potrafi się samodzielnie ogrzać lub ochłodzić. Jednak zmienia się to już w drugim miesiącu życia.

Nadchodzi zima - pora roku, która spędza sen z powiek wielu mamom. Jak ubrać dziecko na spacer kiedy na dworze mróz i śnieg? Należy uważać, żeby nie ubierać dziecka zbyt grubo. Przegrzane dziecko poci się. Pot wsiąka w ubranie - jest ono mokre i zimne - może to prowadzić do wyziębienia i choroby.

Kilka rad jak ubierać i dbać o dziecko: 

  • w przypadku ubrania kombinezonu, wystarczy założyć tylko rajstopki, body z długim rękawem i bluzeczkę,
  • najlepsze są czapeczki, które mają klapki na uszy - nie należy jednak nigdy zakładać bawełnianej i na to wełnianej czapki, 
  • należy pamiętać o rękawiczkach i ciepłych bucikach - bez nich dziecko może sobie odmrozić palce,
  •  z niemowlęciem można wyjść jeśli temperatura nie spada poniżej -5 stopni. Należy zostać w domu podczas śnieżycy i silnego wiatru,
  • nigdy nie należy zasłaniać dziecku ust i noska szalikiem - może to doprowadzić do podrażnienia skóry, a nawet odmrożeń,
  • 15 minut przed wyjściem należy posmarować dziecku twarz specjalnym kremem na zimę
  • należy się także wystrzegać ubierania dzieci w polarowe ciuszki (czapeczki, rękawiczki, bluzeczki). Dlaczego? Polar to przetworzony plastik - dzieci szybko się w nim pocą - może to prowadzić do przegrzania.
Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze