Zaloguj
Reklama

Przegląd smoczków dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Smoczek u małych dzieci
Fot. medforum
Smoczek u małych dzieci
(0)

Nie każde dziecko akceptuje smoczek – może to wynikać ze zwykłej niechęci ale również z niedopasowania. Poniżej przegląd smoczków dostępnych na rynku.

Reklama

Rynek asortymentu dla dzieci jest niezwykle bogaty – dziś mamy możliwość zakupu smoczków wykonanych z różnych materiałów (silikon, kauczuk), o różnym kształcie czy wreszcie o różnej wielkości otworu umożliwiającego wypływanie pokarmu. Smoczki o innej szybkości przepływu przeznaczone są dla noworodków, inne dla niemowląt a jeszcze inne – do karmienia dziecka gęstą kaszką. Poniżej znajduje się podział na różne typy smoczków:

  • Smoczki kauczkowe charakteryzują się większą wytrzymałością niż ich silikonowi odpowiednicy. Na rynku dostępne są smoczki do których produkcji wykorzystuje się organiczny kauczuk. Ten z kolei ma udowodnione właściwości antyalergiczne, antygrzybicze i jest w 100% biodegradowalny. Co więcej smoczki te są elastyczne i bardzo wytrzymałe. Smoczki kauczukowe polecane są dla dzieci z niskim napięciem mięśniowym, gdyż nie potrzeba tak wiele siły do ssania, jak w przypadku smoczka silikonowego. Wadą może być charakterystyczny smak i zapach oraz fakt, że może uczulać dzieci, u których zdiagnozowano alergię na lateks.
  • Smoczki silikonowe wytworzone są z pozyskanego syntetycznie materiału. Są bezbarwne i bezzapachowe, stąd eliminujemy ryzyko odrzucenia przez dziecko smoczka ze względu na jego zapach i smak. Ssanie tego typu smoczków wymaga większej siły. Jest bardziej wytrzymały niż kauczuk. Smoczki silikonowe nie są polecane dla wcześniaków i noworodków
  • Smoczki dynamiczne – wyróżniają się budową gumki do ssania – dzięki niejednorodnej warstwie silikonu. Dzięki temu smoczek rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania. Smoczki tego typu posiadają również specjalne wewnętrzne wypustki, które mają imitować kanaliki laktacyjne.
  • Smoczek ortodontyczny – polecane przez dentystów, smoczki tego typu mają wspierać prawidłowy rozwój jamy ustnej.
  • Smoczki dla wcześniaków – małe, lekkie, miękkie. Ich zadaniem jest stymulowanie odruchu ssania. Stworzone z myślą o dzieciach, które urodziły się przed terminem i mają niewykształcony odruch ssania.
  • Smoczki terapeutyczne – przeznaczone dla dzieci mających problem z motoryką mięśniową, odruchem ssania czy żucia. Używane po konsultacji z lekarzem dentystą.
  • Smoczki do butelek o różnych kształtach – na rynku dostępne są smoczki, które kształtem imitują pierś matki. Na rynku dostępne są również smoczki w tradycyjnym kształcie – choć różnią się między sobą wyglądem, w zależności od firmy która jest producentem. 

Wybierając smoczek, pamiętaj, że ostateczna decyzja o jego akceptacji zależy od … malucha. Możliwe, że będziesz musieć przetestować kilka smoczków, zanim trafisz na „ten jeden”. Kupując smoczek, zwróć uwagę na kształt, rozmiar i surowiec z jakiego wykonany jest smoczek

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze