Zaloguj
Reklama

Przedwczesne dojrzewanie

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Nauka zdalna
Fot. Pantherstock
Nauka zdalna
(5)

Jeśli objawy dojrzewania występują u dziewcząt przed 8., lub przed 9. rokiem życia u chłopców, to mamy do czynienia z przedwczesnym dojrzewaniem. W większości przypadków przyczyna pozostaje nieznana. Przedwczesne dojrzewanie znacznie częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców.

Reklama

W przypadku kiedy rodzic zauważy objawy takie jak powiększenie piersi oraz miesiączka u dziewcząt, lub wzrost owłosienia łonowego u chłopców w przedwczesnym wieku, konieczne jest zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza. W takiej sytuacji wykonywane są badania, celem sprawdzenia czy przedwczesne dojrzewanie nie jest związane z żadnymi chorobami.

Ważną rolę odgrywa komunikacja z dzieckiem. W tym wieku mogą one jeszcze nie być do końca świadome co dzieje się z ich ciałem i ciężko im będzie znaleźć się w nowej sytuacji. Warto wytłumaczyć im na czym polega proces dojrzewania oraz rzeczowo odpowiedzieć na ich pytania. Należy zapewnić o wsparciu, szczególnie jeśli dziecko spotyka się z niechcianymi komentarzami ze strony rówieśników.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze