Zaloguj
Reklama

Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci

Autorzy: Katarzyna Kurek
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(0)

Anemia (niedokrwistość) jest późnym objawem niedoboru żelaza, którego następstwa mogą być długotrwałe i nieodwracalne dla rozwoju psychomotorycznego dziecka, dlatego ważne jest wczesne wykrycie niedoborów żelaza.

Reklama

Najbardziej narażonymi na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza są dzieci między 6. a 20. miesiącem życia oraz młodzież w okresie dojrzewania.

Transport żelaza przez łożysko rozpoczyna się w pierwszym trymestrze ciąży, jednak największą ilość płód gromadzi w trzecim trymestrze. Około 70% żelaza w hemoglobinie jednorocznego dziecka pochodzi z okresu prenatalnego, dlatego też niedobór żelaza w ciąży ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Do objawów anemii zalicza się u matek: bladość skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i osłabienie. U niemowląt niedobór żelaza może objawiać się upośledzeniem łaknienia, a u starszych dzieci spaczonym łaknieniem.

Badaniem przesiewowym wśród dzieci na wykrycie niedoborów żelaza jest wykonywanie morfologii krwi u rocznego dziecka, jednak jeśli obecne są dodatkowe czynniki ryzyka (przedwczesne urodzenie dziecka, niska masa urodzeniowa, ekspozycja na ołów, problemy z karmieniem, słaby przyrost masy) to morfologię trzeba wykonać wcześniej i powtórzyć w wieku 1-3lat (skrining selektywny).

Donoszone zdrowe niemowlęta mają zapas żelaza na 4 miesiące życia, a po tym okresie zaleca się suplementację w zależności od sposobu karmienia (pokarm kobiecy, mieszanka mleczna). Suplementację stosuje się do momentu zmiany diety na mieszankę mleczną wzbogaconą o żelazo lub do momentu wprowadzenia pokarmów bogatych w niego.

Bezwzględne wskazania do suplementacji żelaza mają: dzieci urodzone przedwcześnie, dzieci z ciąż mnogich, dzieci o masie urodzeniowej 2000-2500g, dzieci narażone na straty krwi w okresie okołoporodowym oraz dzieci matek z anemią podczas ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze