Zaloguj
Reklama

Problemy gastryczne u dziecka - czy to celiakia?

Autorzy: testDNA
Dziecko jedzące jabłko
Fot. Pantherstock
Dziecko jedzące jabłko
(0)

Bóle brzuszka, biegunki, wzdęcia... Takie problemy gastryczne u dziecka mogą być objawami celiakii – trwałej nietolerancji glutenu. Warto to sprawdzić, bo nieleczona celiakia może spowodować także problemy z rozwojem i wzrostem, anemię czy zaburzenia zachowania (np. agresję czy nadpobudliwość).

Reklama

Nieleczona celiakia powoduje wyniszczenie organizmu

Mało kto zdaje sobie sprawę, na czym tak naprawdę polega ta choroba. Nie jest to zwykła alergia, a schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Gdy osoba z celiakią dostarczy gluten, w organizmie dochodzi do nieprawidłowej reakcji – atakowane są kosmki jelitowe. To małe wypustki w jelicie, które zwiększają jego chłonną powierzchnię.

Zdegradowane nie mogą pełnić odpowiednio swojej funkcji, a organizm staje się wyniszczony ze względu na problemy z wchłanianiem witamin, minerałów i innych substancji.

Bóle brzuszka i inne objawy celiakii

Celiakia u dzieci często objawia się bólami brzuszka, biegunką, wzdęciami czy wymiotami. Problemy gastryczne to jednak nie jedyne objawy tej choroby... Wyniszczenie organizmu może wiązać się z licznymi niedoborami oraz ich powikłaniami.

Maluchy mogą mieć opóźniony rozwój mowy, układu emocjonalnego i ruchowego, a starsze dzieci – problemy z koncentracją i nauką, kłopoty z rozwojem emocjonalnym (np. agresja, nadpobudliwość, płaczliwość). Dzieci z nieleczoną celiakią często są też niższe od rówieśników i ważą mniej. Trwała nietolerancja glutenu może objawiać się też słabszą odpornością, anemią, aftami i zajadami czy nawet... wczesną osteoporozą.

Z celiakii nie da się wyrosnąć...

Jeśli u dziecka występują tego typu objawy, warto jak najszybciej rozpocząć diagnostykę w kierunku celiakii. Im szybciej choroba zostanie wykryta, a leczenie wprowadzone – tym szybciej i łatwiej będzie przywrócić stan zdrowia dziecka na właściwe tory.

Jelita dzieci regenerują się szybciej niż dorosłych, a szybka eliminacja glutenu to szansa, by maluch łatwiej przyzwyczaił się do nowej diety. Wbrew powszechnie krążącej opinii z celiakii nie da się wyrosnąć, dlatego dieta bezglutenowa musi być stosowana od momentu postawienia diagnozy do końca życia.

Jak wykryć celiakię u najmłodszych pacjentów?

U dzieci najlepszym wyjściem jest rozpoczęcie od badania DNA. Aby zachorować na celiakię, konieczne są bowiem predyspozycje genetyczne. Brak określonych genów [HLA DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02)] pozwala celiakię wykluczyć.

Jeśli wynik testu genetycznego wykaże ich obecność, wykonuje się dalsze badania (krwi, ewentualnie biopsję jelita). Jeśli zarówno test genetyczny, jak i wynik badania krwi będą dodatnie, być może biopsja jelita nie będzie konieczna.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze