Zaloguj
Reklama

Probiotyk VSL#3 w leczeniu colitis ulcerosa u dzieci

Apteka
Fot. medforum
Apteka
(2)

VSL#3 działa korzystnie u dzieci z aktywną postacią colitis ulcerosa i powoduje zarówno szybszą remisję objawów jak i dobry efekt w podtrzymywaniu tej remisji.

Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) jest przewlekłą chorobą zapalną jelit o nie do końca poznanej etiologii. Jednym z elementów patogenezy tej choroby są zaburzenia flory bakteryjnej jelit. Z tego powodu w jej leczeniu testuje się często różne preparaty probiotyków. W badaniach na dorosłych wykazano korzystny wpływ mieszanki 8 szczepów probiotyków dostępnej pod nazwą handlową VSL#3. W roku 2009 pojawiło się pierwsze doniesienie o skuteczności tego preparatu u dzieci. Autorzy publikacji, naukowcy z Uniwersytetu w Neapolu, potwierdzili, że VSL#3 działa korzystnie u dzieci z aktywną postacią colitis ulcerosa i powoduje zarówno szybszą remisję objawów jak i dobry efekt w podtrzymywaniu tej remisji. Praca została wykonana metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo i opublikowana w wysoko indeksowanym czasopiśmie, co świadczy o jej dużej wartości.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Am J Gastroenterol. 2009 Feb;104(2):437-43. Epub 2009 Jan 20. Effect of a probiotic preparation (VSL#3) on induction and maintenance of remission in children with ulcerative colitis.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(2)
Komentarze