Zaloguj
Reklama

Próba oceny częstości występowania powikłań po szczepieniu przeciwko HPV

Autorzy: Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Próba oceny częstości występowania powikłań po szczepieniu przeciwko HPV
Fot. Pantherstock
(0)

Oceniono częstość występowania odczynów alergicznych po podaniu nowej szczepionki przeciwko wirusowi HPV, będącemu czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

Reklama

W wielu krajach rozpoczęto masowe szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, będącemu czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Jak zawsze, przy masowym zastosowaniu nowej szczepionki, monitorowane są ewentualne działania niepożądane. W szczególności ocenia się rzadkie, ale najpoważniejsze powikłania, do których należą odczyny alergiczne o charakterze anafilaksji. W Australii, gdzie od roku 2007 szczepione są powszechnie dziewczęta i kobiety w wieku 12-26 lat, potwierdzono 8 odczynów anafilaktycznych, co stanowi częstość 2,6 na 100.000 podanych szczepionek. Jest to częstość wyraźnie wyższa niż np. po szczepionkach przeciwko meningokokom, gdzie anafilaksja występuje z częstością zaledwie 0,1 na 100.000 podanych dawek, ale i tak ryzyko poważnych odczynów poszczepiennych jest bardzo niskie i stanowi ułamki promila.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Dr n. med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • Brotherton JM, Gold MS, Kemp AS, McIntyre PB, Burgess MA, Campbell-Lloyd S; New South Wales Health HPV Adverse Events Panel.: CMAJ. 2008 Sep 9;179(6):525-33. Epub 2008 Sep 1.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze