Zaloguj
Reklama

Pneumokoki: aktualne rekomendacje WHO i UNICEF dotyczące profilaktyki chorób inwazyjnych

Pneumokoki: aktualne rekomendacje WHO i UNICEF dotyczące profilaktyki chorób inwazyjnych
Fot. who.int
(5)

WHO i UNICEF rekomendują wprowadzenie skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom (w Polsce znana jako Prevenar) do powszechnego użytku w jak największej liczbie krajów i uważają to za jedno z najważniejszych zadań ochrony zdrowia dzieci na najbliższe lata.

Reklama

Zwalczanie chorób wywołanych przez pneumokoki jest jednym z najważniejszych priorytetów ochrony zdrowia dzieci. W skali świata jest to nadal przyczyna prawie miliona zgonów dzieci rocznie. Opublikowano analizę efektów wprowadzenia nowoczesnej 7-walentnej szczepionki skoniugowanej przeciwko pneumokokom (PCV-7), która jest dostępna na rynku od roku 2000. Autorzy raportu opracowanego na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz UNICEF bardzo wysoko oceniają przydatność tej szczepionki. W krajach, które wprowadziły do tę szczepionkę do kalendarza powszechnych szczepień uzyskano 77% spadek liczby przypadków inwazyjnych chorób pneumokokowych, a liczba hospitalizacji z powodu zapaleń płuc u dzieci poniżej 2 roku życia spadła o 39%. W roku 2008 skoniugowana szczepionka przeciwko pneumokokom była stosowana masowo (u wszystkich zdrowych niemowląt) w 26 krajach świata. Niestety żaden z tych krajów nie zalicza się do tzw. krajów o niskim lub średnim produkcie krajowym brutto, chociaż właśnie w tych krajach na choroby pneumokokowe umiera najwięcej dzieci i to przede wszystkim tam szczepionki mogą być najbardziej skuteczne. WHO i UNICEF rekomendują wprowadzenie skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom (w Polsce znana jako Prevenar) do powszechnego użytku w jak największej liczbie krajów i uważają to za jedno z najważniejszych zadań ochrony zdrowia dzieci na najbliższe lata.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC).: Progress in introduction of pneumococcal conjugate vaccine--worldwide, 2000-2008. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2008 Oct 24;57(42):1148-51.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze