Zaloguj
Reklama

Planowanie ciąży i czynniki psychospołeczne związane z matką a poród przedwczesny.

Autorzy: Messer Lynne et al.
Planowanie ciąży i czynniki psychospołeczne związane z matką a poród przedwczesny.
Fot. ojoimages
(5)

Praca przedstawia analizę związku pomiędzy planowaniem ciąży a kilkoma czynnikami psychospołecznymi związanymi z matką w odniesieniu do porodu przedwczesnego poniżej 37 tygodnia ciąży.

Reklama

Do badania włączono kobiety ciężarne pomiędzy 24-29 tygodniem ciąży (miejsce: Północna Karolina) w latach 1996-2000. Przed porodem poproszono pacjentki o wypełnienie ankiety dotyczącej planowania ciąży, oddziaływania na pacjentkę wydarzeń z jej życia, objawów depresyjnych oraz radzenia sobie z codziennymi problemami.

Kobiety, które zaszły w ciążę nieplanowaną wykazywały podwyższoną wrażliwość na stres i objawy depresyjne podczas ciąży oraz gorzej radziły sobie z napotkanymi problemami. Nieplanowane ciąże nie przyczyniały się do zwiększenia ryzyka porodu przedwczesnego.

Związek pomiędzy planowaną ciążą a odpornością na stres, depresję oraz radzeniem sobie z problemami był wyraźny. Nie było związku porodu przedwczesnego z planowaniem ciąży (podobnie jak w u kobiet, które ciąży nie planowały).

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Maternal and Child Health Journal, Volume 9, Number 4, December 2005, pp. 403-412(10)

Reklama
(5)
Komentarze