Zaloguj
Reklama

Padaczka u noworodków jako przyczyna upośledzenia pamięci

dziecko
Fot. FuturePR
dziecko
(0)

W następstwie napadów drgawkowych w mózgach młodych szczurów zmniejsza się liczba nieaktywnych połączeń między neuronami.

Reklama

U noworodków, u których występują napady drgawkowe, może w przyszłości do rozwinięcia się padaczki i długoterminowego upośledzenia tzw. funkcji poznawczych, czyli uwagi, percepcji, pamięci, myślenia, języka itd. Frances Jensen ze Szkoły Medycznej Harvarda w Bostonie (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na szczurach, u których prowokowano ataki wywoływane niedotlenieniem (ang. hypoxia-induced seizures).

Jak podano w numerze czasopisma „The Journal of Neurosciece” z 14 grudnia, w hipokampie (części mózgu odpowiedzialnej głównie za funkcjonowanie pamięci) bezpośrednio po napadach padaczkowych dochodziło do zmniejszenia liczby nieaktywnych (jak gdyby „cichych") połączeń między komórkami nerwowymi. Wskutek tego zmniejszała się „elastyczność” ośrodkowego układu nerwowego i zdolność badanych zwierząt do przyswajania nowych informacji. Odkrycie to daje nadzieje na opracowanie bardziej skutecznych metod zapobiegania upośledzeniu funkcji poznawczych u dzieci z padaczką.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • The Journal of Neuroscience, 14 December 2011, 31(50): 18211-18222

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze